Semih Kaplanoglu, turecký režisér a držitel Zlatého medvěda z Berlinale (Med), přivezl osobně celou filmovou trilogii o básníkovi Yusufovi – Vejce, Mléko i Med. „Cena z Berlinale mi otevřela dveře do dalších distribucí, trilogie se od té doby promítala už v téměř čtyřiceti zemích,“ řekl novinářům. Prozradil také, že jeho společnost Kaplan Film nyní koprodukuje snímek o Bosně a Hercegovině.

Lasica osobně uvedl čtyři filmy

V rámci Slovenského dne uvítal včera Febiofest Milana Lasicu. V sekci Kino osobností uvedl známý slovenský herec, dramatik a textař osobně čtyři filmy – Sladké hry minulého léta, Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Utekajme, už ide a Pasti, pasti, pastičky. Velký zájem jeví návštěvníci i o hudební akce, začátek týdne patřil mimo jiné skupině Vltava s Robertem Nebřenským a Ivanu Hlasovi, ve středu uslyšíte mj. Poetic Filharmony a Dub.O.Net.

Přijede australský režisér Peter Weir

Blíží se příjezd australského režiséra Petera Weira, festival proto promítl mj. jeho snímek Gallipoli, mimořádnou podívanou ze začátku 80. let. Fanoušci tvorby bratrů Coenů budou možná zvědaví na stejnojmenný remake jejich filmu Zbytečná krutost, který je zařazen v sekci Asijské panoráma. V roce 2009 ho natočil Zhang Yimou, který příběh krutosti zasadil do pustiny oranžově červených hor staré Číny a dal mu působivou vizuální náladu. Ve středu je v programu kromě jiných Město (Made in USA), další režijní počin herce Bena Afflecka, jehož filmařská dráha začíná být zajímavější než herecká. Vypráví o zvláštním vztahu šéfa lupičů banky a náhodné rukojmí. V soutěži Nová Evropa se představí mj. polské Křtiny, rumunský Periferic a bulharský Úkryt. Členové poroty v čele s Dagmar Havlovou mají prý mimochodem zatím s volbou vítěze těžkou hlavu – většina filmů, jež viděli, se jim líbila. Kdo nakonec získá Grand Prix, se dozvíme už v pátek.