Program nabídne všem fanouškům filmového noiru od 21. do 24. srpna devět sekcí a v nich šestadvacet snímků, přičemž některé budou k vidění v reprízovaných projekcích. Po loňském ročníku vzdá festival poctu dalším dvěma hereckým osobnostem noiru, Barbaře Stanwyckové a Glennovi Fordovi, po nichž budou tradičně pojmenovány dva promítací sály v historickém areálu hradu. V jejím rámci uvidíme v sobotu Velký zátah od Fritze Langa s Fordem a drama Promiňte, omyl, natočené podle rozhlasové hry, s Barbarou Stanwyckovou. To přehlídku v neděli odpoledne uzavře.

Boxerský noir

Překvapením pro mnohé bude možná sekce Boxerský noir, kam dramaturgové zařadili kromě klasiky tohoto subžánru Tělem a duší u nás nepříliš známého režiséra Phila Karlsona a jeho 99 River Street (1953) nebo druhý celovečerní snímek Stanleyho Kubricka Polibek vraha (1955), který diváci uvidí o půlnoci v sobotu. Čtvrtým boxerským titulem je poslední film Humphreyho Bogarta Tím hůř, když padnou. Ne všechno se ale do sekce podařilo sehnat. „Nejtěžší je pravidelně dohledávání současných majitelů filmových práv, neboť ti se postupem času různě měnili," říká dramaturg Milan Hain. „Takže mezi boxerskými tituly chybí třeba americký Podvod, který jsme hodně chtěli. Ale nepodařilo se nám vůbec zjistit dnešního majitele."

Ze stejných důvodů se úplně rozpadla sekce Milenci na útěku, kde bude hledání klíčových titulů (třeba Gun Crazy z roku 1950) těžší než se zdálo a na řadu tedy snad přijdou příští rok. „Někdy nás limituje i fakt, že ne všechny filmy jsou k dispozici na DVD nebo Blu-ray," vypočítává dramaturg. „A z pětatřicítky lze dnes promítat jen málokde."

Miniretrospektiva Billyho Wildera

Radost každopádně dramaturgům udělalo doplnění miniretrospektivy Billyho Wildera, od nějž uvidíme Sunset Blvd., Ztracený víkend a Eso v rukávu. A také prý snímek Hugo Haase Přiznání jedné dívky. Různé stopy noiru nesou i poválečné filmy, jež vstřebaly vlivy válečných týdeníků nebo neorealistických filmů, třeba dva snímky Henryho Hathawaye - špionážní Dům na 92. ulici a novinářské drama Volejte Northside 777. Doplní je zahajovací Panika v ulicích z dílny Elii Kazana.

Animovaný noir

A dojde i na animovaný noir, respektive trojici titulů, které vznikly animační technikou rotoskopie: komiksovou adaptaci Sin City – město hříchu, na níž se podíleli Frank Miller, Roberto Rodriguez a Quentin Tarantino, francouzskou krimi Renesance a českého Aloise Nebela na motivy stejnojmenného komiksu Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99.

Do programu se vešly i starší snímky, například Vávrova adaptace Čapkova Krakatitu z roku 1948, slavná kriminálka Petra Schulhoffa Po stopách krve (1969) s Rudolfem Hrušínským v roli majora Kalaše a moderní Ondříčkova detektivka Ve stínu. „Nejtěžší bylo shánět britské filmy," říká Hain. „Tam už nebyli většinou angličtí majitelé, takže to nám dalo hodně zabrat." Za všechny, jež se podařilo najít, zmiňme alespoň Třetího muže s Orsonem Wellesem a Josephem Cottenem v hlavních rolích. Stejně jako loni připravili dramaturgové ve spolupráci s HBO také jeden „temný" seriál – letos půjde o detektivní sérii Temný případ s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem natočenou v přízračných lokacích americké Louisiany. Po předchozí registraci ji zhlédnou zájemci zdarma.