Václav Kulhánek zemřel 24. března 2021. Tým kolem iniciátorky dokumentu se nyní snaží vybrat peníze skrze veřejnou sbírku. „Kolovalo a pořád koluje o něm mnoho legend, domněnek, polopravd. Jeho osobnost fascinovala, přitahovala, děsila. Podle mnohých se stal symbolem Pardubic stejně jako koně a perník,“ uvádí tvůrkyně filmu Silvie Dymáková.

Dokázal pudit pozornost

Pro Pardubáky byl známý i neznámý. „Potkávala jsem ho často cestou na vlak. Ale vlastně o něm nic víc nevím,“ řekla Jitka, která si ho okamžitě přesně vybavila. „Jako děcka jsme mu říkali Krychlička. Určitý styl posměchu v tom byl taky, asi proto, že svým způsobem jsme se ho báli. Právě proto, že vypadal odlišně. Že je to vzdělaný pán, jsem se doslechl až mnohem později,“ vzpomíná Petr Zitko, který Krychliče potkával při cestách do školy.

Hynek Čermák a Jakub Prachař
Rodinné kořeny, alkohol i politik na gauči. To uvidíme příští rok nejen v kině

Lidé na dokončení filmu poslali více než dvacet pět tisíc korun. „Držím palce a těším se na výsledek,“ uvedl ke svému příspěvku Radek. „Krychlič tu s námi bude tak dlouho dokud si ho budeme pamatovat. Filmovým zpracováním se stane nesmrtelný,“ vysvětluje svoji motivaci přispět Vojtěch. Cílem sbírky je získat padesát tisíc korun. Přispět můžete i vy ZDE.

Památka na Krychliče
Hned druhý den po úmrtí známé pardubické osobnosti, Václava Kulhánka alias Krychliče, se na zdi jednoho z pardubických podchodů objevila nasprejovaná jeho podobizna. O dílo se postaral pardubický streetartový umělec Tvrdej Pepíček, který Krychliče zvěčnil v podchodu pod železniční tratí na Slovanech. Kulhánek je vyobrazen v podobě, v jaké vystupoval v klipu kapely Dukla Vozovna.

Časosběrný dokument vzniká od roku 2013, jeho autorkou je novinářka Silvie Dymáková. Ta se Krychliče jako malá bála, viděla ho jako démona. Poté se ale rozhodla, že zjistí, kdo Krychlič, tedy Václav Kulhánek z Pardubic, vlastně je. „Jak jsem rostla, čím dál víc mě začalo zajímat, co je za tím – za tou voskovou maskou, za tím vzezřením,“ dříve uvedla dokumentaristka. „Uvidíme naprosto úžasnou a křehkou bytost, která si jen přála být milována,“ popsala snímek režisérka. Té se podařilo s Václavem sblížit natolik, že se z nich stali přátelé a on jí odhalil velkou část svého soukromí. Právě tvůrkyni napadlo půjčit Václavovi kameru, tak aby mohl zachytit momenty ze svého života.

Z natáčení nového seriálu Jana Hřebejka.
OBRAZEM: Jan Hřebejk natáčí nový seriál. Vybral si i lokace okolí Prahy

Filmaři dodávají, že celé natáčení bylo financováno z vlastních zdrojů autorky. Peníze, které vyberou od lidí použijí na dokončení filmu. „Konkrétně k tomu, abychom mohli nechat vyrobit grafické prvky do filmu, uhradit právní služby a vypořádat autorská práva k materiálům, se kterými pracujeme,“ uvádějí na stránkách sbírky autoři projektu.

Pardubická legenda

Svým vzhledem na sebe upoutával pozornost a zvědavé pohledy, až se stal nedílnou součástí Pardubic. Svůj styl nezměnil od poloviny šedesátých let. Václav Kulhánek poutal pozornost především svým výrazným make-upem a extravagantním účesem, kdy měl vlasy vyčesané, natupírované a zlakované, až vytvářely kostku. Říkal o sobě, že je člověk s nejdelšími vlasy směrem nahoru. Nejčastěji bylo možné ho vidět, jak projíždí pardubické ulice na kole nebo postává či posedává na hlavním nádraží.

„Člověk nemusí být slavný zpěvák, herec či spisovatel, aby se stal ikonou. K tomu stačí být významný a především výrazný pro město, kde žije. Dát na zřetel, že být odlišný, ani v nejmenším neznamená být špatný. Václava Kulhánka jednoduše vnímám jako jednu z pardubických ikon. Bude nám chybět stejně tak, jako ostatní, kteří ke koloritu Pardubic patřili,“ okomentoval v březnu smutnou zprávu pardubický primátor Martin Charvát.