Snímek Občan Havel přikuluje svým názvem připomene jiný dokumentární film o jedné z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších českých postav.

Autory má ale jiné a otcovsko-synovský tým Jana a Adama Novákových svou novinkou nenavazuje na úspěch Občana Havla, ale na svůj čtyři roky starý film Občan Havel jede na dovolenou. Všechny dokumenty nicméně budou zajímat nejspíš podobné publikum.

Novému havlovskému dokumentu by stačil televizní formát, k němuž směřuje svou krátkou stopáží, rozvolněným režijním vedením
i formální usedlostí.

Film nemá výhodu „živého přenosu“, neviditelné kamery na místě a ve středu událostí (jak to bylo právě v Občanu Havlovi), a je vyprávěn tím nejběžnějším způsobem. Tedy tak, že pamětníci převážně sedí před kamerou a mluví.

Další kus Havlova pestrého života a s ním i kus české historie by ostatně ani nikdo tak zblízka jako Pavel Koutecký léta prezidentování sledovat nemohl, protože Občan Havel se vrací do dob, kdy Havel ještě nebydlel na Hradě, ale na Hrádečku.

Odtamtud v roce 1974 dojížděl do trutnovského pivovaru přikulovat sudy, aby vykázal nějakou činnost a nemohl být obviněn z příživnictví.

O Havlovi z první ruky

Novákovi nechávají vzpomínat Havlovy spolupracovníky, dělníky z pivovaru, zástupce většiny, která normalizační dobu prožila a přežila bez větších potíží. Zvučné slovo tu mají Havlovi kolegové z umělecké branže, disidenti jako Pavel Landovský nebo Ivan Magor Jirous nebo režimem trpění jako Vladimír Merta, o svou zábavnou historku se podělí i Jiřina Bohdalová.

Autoři se snažili dostat vyjádření i z bývalých příslušníků StB. Přesto nejde o snaživě objektivní, vyvážený a historický dokument, ale o film z pohledu emigranta, užasle pobaveného rozvzpomínáním na to, z čeho všeho utekl.

Zážitky z pivovaru Havla inspirovaly k napsání Audience. Slavná jednoaktovka se tu představí v rozsáhlých ukázkách. Ale i když film vychází z okolností hlavně jejího vzniku, jak se všechny ty historky nabalují jedna k druhé, složí se z nich větší obrázek doby mrazivě a směšně nepochopitelné. Doby inspirující celou Havlovu dráhu autora absurdních her.

Občan Havel přikuluje
ČR 2009, dokument, 74 min. Režie: Jan a Adam Novákovi, vystupují: Václav Havel,
Pavel Landovský, Ivan
Magor Jirous, Jiřina Bohdalová, Jan Hartl.
Premiéra: 14. května

IVA PŘIVŘELOVÁ