Psal se 11. červen roku 1938, když se herečce Františce Skálové-Wintrové a herci Jiřímu Kostkovi narodil syn Petr. Vzhledem k tomu, že se všichni jeho předci už od počátku 19. století zabývali divadlem, bylo jasné, čím jednou bude. Petr Kostka měl talentu na rozdávání, neuškodilo mu ani to, že nedokončil DAMU a zběhl do angažmá v Městských divadlech pražských.

Znáte životní role Libuše Šafránkové? Kvůli Popelce odpustila i režisérovi
KVÍZ: Znáte životní role Libuše Šafránkové? Kvůli Popelce odpustila i režisérovi

V roce 1974 se stal členem Národního divadla, odkud pak po dvaceti letech přešel do Divadla na Vinohradech, v němž hraje dodnes. Spolu se svým letitým kamarádem Františkem Němcem také stále exceluje v inscenaci Pan Halpern a pan Johnson na jevišti Divadla Ungelt. Ne nadarmo má Kostka doma hned dvě Ceny Thálie

Zdroj: Youtube

Krejčíkův kůň 

Pro film ho jako jednadvacetiletého mladíka objevil režisér Jiří Krejčík. Roli automechanika Vildy ve snímku Probuzení s mladičkou Janou Brejchovou v hlavní roli Kostka zahrál tak přesvědčivě, že mu Krejčík dal další příležitost i v oceňovaném dramatu Vyšší princip (1960). Od té doby se postupně stal jedním z nejobsazovanějších filmových herců. Za zmínku určitě stojí jeho role v Bláznově kronice (1964) režiséra Karla Zemana nebo dvojrole pilota rakety létající do minulosti v komedii Zítra vstanu a opařím se čajem (1977). Ve zlotřilého dona Carlose se proměnil ve Vorlíčkově snímku Což takhle dát si špenát (1977) a o živobytí bojujícím panem Novákem byl ve filmech Pátek není svátek (1979) a V podstatě jsme normální (1981). 

Zdroj: Youtube

Role v seriálech 

Co se týče seriálů, hodně prostoru dostal jako inženýr Václav Pešek v normalizační Inženýrské odyseji (1979). Kostka hrál také emigranta doktora Mádra v Sanitce (1984), kvůli kterému měl seriál problémy s komunistickou cenzurou.

Večerníček.
KVÍZ: Večerníček uspává děti roky. Vyznáte se v pohádkách, které vám dovezl?

Kriminalistu ztvárnil v porevolučních Hříších pro pátera Knoxe (1992) a v populárních Četnických humoreskách (2001-2007) si s chutí zahrál vrchního strážmistra Šiktance. V poslední době byl k vidění třeba v seriálu Kukačky

50 let s Carmen 

Kostka byl dvakrát ženatý. První manželství s Ingrid Vavrouchovou skončilo rozvodem. Poté, co jeho bývalá žena zemřela při autonehodě, musel se herec sám starat o dvě dcery. S péčí o ně i o jejich v roce 1976 narozenou dceru Terezu mu pak pomohla druhá žena Carmen Mayerová, se kterou Kostka loni oslavil zlatou svatbu.