První angažmá Moučka získal právě v Jihlavě, kde působil jako inspicient s hereckou povinností. Pak následovalo Kladno, Olomouc a Národní divadlo, odkud ovšem kvůli nedostatku hereckých příležitostí odešel do Divadla pracujících ve Zlíně. V roce 1953 skončilo jeho kočování po českých scénách, když se stal stálým členem pražského Divadla na Vinohradech. Tam si za 41 let zahrál bezmála 150 rolí, včetně Jana Husa nebo hejtmana v Revizorovi.
U filmu a v televizi začínal malými roličkami. Do jeho filmografie patří například tajemný EM, neboli Mažňákův otec bažící po ježkovi v kleci, z legendárního seriálu Záhada hlavolamu (1969). Komediální talent prokázal coby šéf party fasádníků v Podskalského Světácích (1969), jako gangster Tom v komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970), malíř Hamouzek v Takové normální rodince (1971), nájemce statku Guy v seriálu Byli jednou dva písaři (1972), zootechnik Karel Voborník v Chalupářích (1975) i cholerický kuchař Šechtl v Rozpacích kuchaře Svatopluka (1984). Šlo většinou o lidové typy vyvolávající úsměv.
Nezapomenutelný zapomenutý čert
Z Moučkových humorných rolí pak vyčnívá postava čerta Trepifajksla, později Matese, z televizní inscenace Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert (1976), natočené podle hry Jana Drdy, v níž herec exceloval už dříve ve vinohradském divadle. Ostatně záznam divadelního představení natočila Československá televize už v roce 1961. Hlavní ženskou roli Plajznerky tenkrát ztvárnila Vlasta Chramostová, kterou o 15 let později v televizním filmu vystřídala Jiřina Bohdalová.
Jaroslav Moučka v komedii Řeč o Puškinovi (1968):
Moučka si zahrál i vyšetřovatele. Třeba v detektivkách Dušana Kleina Případ mrtvého muže (1974) a Případ mrtvých spolužáků (1976) řešil kriminální případy jeho major VB Sojka. A pak přišlo období funkcionářů…
Pláteník a spol.
K nejvýraznějším postavám z té doby, v níž byl zaškatulkován jako tajemník či předseda, patří ředitel šachty v Bočanově Partě hic (1976), šéf kombajnérů ze seriálu Plechová kavalerie (1979) a konečně vedoucí tajemník okresního výboru KSČ Josef Pláteník z Okresu na severu (1981). Jako Pláteník si herec v seriálu mimo jiné zazpíval písničku Když padla rosa do jetele, což je původně americká lidovka, k níž text napsali Jiří Voskovec a Jan Werich. To zřejmě komunistické cenzuře uniklo a Moučka za roli dostal Státní cenu Klementa Gottwalda.
Sám Moučka vstoupil do KSČ spolu se starším bratrem Milanem (který byl v padesátých letech velitelem vyšetřovatelů StB v pražské Ruzyni, což byl také důvod, proč spolu bratři později nemluvili), ze strany vystoupil v roce 1968, ale roku 1977 se do její náruče opět vrátil.
Herec s příjemným hlubokým hlasem se uplatnil i v rozhlase a dabingu. Nezapomenutelný je třeba ve večerníčku Tip a Tap, v němž namluvil létajícího psa Fida. S herectvím musel Moučka přestat kvůli Parkinsonově chorobě. Na stáří se přestěhoval do Kardašovy Řečice, odkud pocházela jeho manželka. Zemřel 26. prosince 2009 ve věku 86 let.