„Letní filmová škola každý rok vybírá tvůrce, jimž chce vyjádřit uznání za kvalitu jejich práce a přínos české kinematografii. Jsme šťastní, že v letošním roce bude náš dík patřit Hynku Bočanovi, s jehož Záhadou hlavolamu je spojeno naše dětství a s filmem Bumerang zase naše historická paměť, a Milanu Lasicovi. Jeho intelektuální herectví, prodchnuté melancholickou ironií, patří neodmyslitelně nejen ke slovenskému filmu,“ řekla programová ředitelka festivalu Iva Hejlíčková.

Ze Slovenska dorazí i Marek Kuboš, dokumentarista, který za svůj loňský celovečerní debut Poslední autoportrét získal slovenskou výroční cenu Slnko v sieti. Dalším potvrzeným hostem je přední tvůrce rumunské nové vlny Cătălin Mitulescu, který na LFŠ představí svoji kompletní retrospektivu krátkých i celovečerních děl včetně filmu Jak jsem strávil konec světa.

Tři hlavní bloky

Filmový program bude opět rozdělen do tří hlavních bloků: Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Retrospektivu festival věnuje jednomu z velikánů klasického období amerického filmu, režisérovi Williamu Wylerovi. Ozdobou sekce budou jeho snímky Prázdniny v Římě či Ben Hur.

Filmová čítanka se zaměří na francouzskou novou vlnu a představí krátkometrážní tvorbu i celovečerní debuty režisérů Françoise Truffauta či Agnès Vardové.