„Je mi ctí, že Letní filmová škola přijala můj dokument jako zahajovací film festivalu. Těším se do Uherského Hradiště i proto, že jsem tu před třemi lety zažila před projekcí filmu o Jiřím Suchém jedny z nejkrásnějších narozenin. Dostala jsem k nim jako dárek Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Doufám, že vás náš film nezklame,“ svěřila se režisérka, jejíž dokument má na filmové škole předpremiéru, do českých kin vstoupí 10. listopadu.

Zdroj: Youtube

Buñuel, Vetchý a Pavlátová

Tradiční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou herec Ondřej Vetchý, režisérka Michaela Pavlátová, turecký režisér a držitel Zlatého medvěda z Berlinale 2010 Semih Kaplanoğlu a klubista Pavel Tomešek.

Rod draka
Co bylo před Hrou o trůny? Seriál Rod draka dorazí v srpnu na HBO

Velkorysá retrospektiva připomene filmy Luise Buñuela, muže, jenž pranýřoval falešné hranice mezi morálkou a amorálností a se zanícením rozjímal nad realitou snů. Čeká vás klasika: Andaluský pes, Viridiana i Tajemný předmět touhy, ale také třeba Mléčná dráha nebo dokument, který o španělském mágovi natočil Javier Espada. Podíváme se i k Italům, respektive do jejich němé éry desátých let, kdy plátnem cloumaly vášně temperamentních žen a mužů.

Angličtí muži a balkánské ženy

Ohlédneme se také za britskou novou vlnou, jež přinesla koncem 50.­­ let snímky o dělnických hrdinech, odvrácené straně třídního systému a ztracených iluzích. Nejvíce prostoru dostane Tony Richardson s filmy Ohlédni se v hněvu, Kapka medu a Osamělost přespolního běžce, uvidíme ale také legendární Ten sportovní život z dílny Lindsaye Andersona.

Pozornosti se bude těšit americký vánoční evergreen Franka Capry Život je krásný se strhujícím výkonem Jamese Stewarta. Ne každý možná zná prapodivný osud tohoto filmu, v němž Frank Capra přesvědčoval diváky, že i ten nejmenší z nich dokáže pohnout světem. Válka to vše brutálně změnila.  

Cillian Murphy, který ztvárnil Jozefa Gabčíka, se vrací jako Oppenheimer
Muž, který vyrobil smrt. Nolanova filmová novinka Oppenheimer bude plná hvězd

Sekce Východní přísliby odhalí nové talenty, srovná postavení žen v Kazachstánu a na Balkáně (Štěstí, Vera sní o moři), zprostředkuje válečnou realitu Ukrajiny (Klondike) a sociální nešvary v Srbsku (Hrdinové pracující třídy).

Portugalské vlny a noční delikatesy

Sekce Terra festivalis, která se zaměřuje na národní kinematografie prosazující se v poslední době na mezinárodní scéně, v tomto ročníku představí výběr filmů z Portugalska. Těšit se můžete na známé artové tvůrce (Pedro Costa, Miguel Gomes) i na režisérské objevy. Půlnoční delikatesy mají letos dráždivý podtitul Peklo pod Berlínem. Podíváme se v nich až do suterénu německého filmu z posledních tří dekád 20. století, který využívá elementy populárních a brakových žánrů.

Ke slovu přijdou i populární 360° a interaktivní filmy ve virtuální realitě, letos na téma hudba a tanec. V prostorách Reduty najdete projekty, jež se představily na světových festivalech jako Benátky, Cannes, Tribeca nebo Sundance.

Ať žije Martin Frič!

Druhá retrospektiva (i odborný program) je věnován Martinu Fričovi, českému filmaři, který se podílel na více než devadesáti filmech a letos by se dožil sto dvaceti let. Ve výběru jeho umělecky závažnějších děl jsou mj. Lidé z maringotek, Varhaník u sv. Víta, Tajemství krve, Kristián nebo Pytlákova schovanka.

The Gray Man (2022)
Skvělá přestřelka, ale jinak tuctový film. Na Netflix dorazil The Gray Man

se na festivalu představí české a slovenské novinky, například Očitý svědek Jiřího Havelky, rekonstruující masakr na Švédských šancích v létě 1945 nebo rapová jízda Banger od Adama Sedláka. FAMU připomene tzv. ztracenou generaci tvůrců, kteří absolvovali v nepříznivé normalizační době, a též své studentské novinky.

V doprovodném programu vystoupí například bratři Ebenové, kapela Zrní, legenda tuzemského rapu WWW nebo jedna z prvních českých žen, jíž učarovaly gramofony, působí jako dnb djka a říká si BLN.