Největší prostor je věnován švédské kinematografii ve Fokusu. Ze Švédska přijedou kromě dříve ohlášených Tarika Saleha, Jana Holmberga a Erika Hedlinga i režisér Jan Troell, držitel berlínského Zlatého medvěda a dvou nominací na Oscara, a syn Ingmara Bergmana Daniel Bergman, který je sám režisérem.

Jaromír Nohavica
Jaromír Nohavica: Proč kabaret? Bo nás to baví

Filmovka nabídne kompletní retrospektivu Andreje Tarkovského, jehož poetika zásadně formovala generace diváků i režisérů. Tvůrcovy celovečerní filmy uvede poprvé v restaurované verzi a promítne i jeho studentské snímky Zabijáci a Dneska se nikam nejede. Po Berlínské škole a Mumblecore uchystali organizátoři New French Extremity, další směr současné artové kinematografie navazující na tradici francouzského extrémního filmu, jenž krom jiného zobrazuje krajní formy lidského těla, sexu či násilí. Tak jako jiné přehlídky zohledňuje i filmovka televizní tvorbu, zejména tzv. quality TV. Letos přiblíží dominantní postavení americké kabelové televize HBO na trhu.

z filmu Smrtihlav
Výprodej českého atentátu pokračuje. Opět nic objevného

Jedním z vrcholů doprovodného programu bude výstava fotografií Erika Johanssona, jehož styl bývá označován za surrealistický realismus. Festival zakončí oficiálně 5. srpna předpremiéra novinky Jana a Zdeňka Svěrákových Po strništi bos.