„Letošní léto bude na obrazovkách České televize patřit zejména velkým jménům zahraniční a tuzemské kinematografie," uvedl ředitel programu Milan Fridrich. „Jednička se ponese nejen ve znamení letošního třicátého výročí úmrtí legendy české scenáristiky Jaroslava Dietla, ale i klasických mayovek nebo pohádkových příběhů pro celou rodinu," dodal.

Filmového a televizního scenáristu připomenou jeho nejznámější seriály. Dvakrát v týdnu se na obrazovky ČT1 vrátí Nemocnice na kraji města a Malý pitaval z velkého města. Diváky ale čekají také seriály Františka Filipa Byl jednou jeden dům a Dobrá voda.

První program ČT dále uvede premiérové díly soutěžního Taxíku nebo investigativních Reportérů ČT. Středy budou ve znamení filmů podle Karla Maye Vinnetou a páteční prime time nabídne celovečerní pohádky a reprízy Všechnopárty.

Program ČT2 obsadí cyklus Velikáni filmu světové i české kinematografie, z nichž se diváci mohou těšit na jména jako Jean Gabin, Phillip Seymour Hoffman nebo Brian de Palma. V rámci pásma Ve jménu kultu budou uvedeny legendární Pulp fiction, Trainspotting nebo Fargo. Na neděle je připraven nový cyklus Francouzští samotáři, který poběží až do konce roku.

Karlovarský filmový festival

Česká televize se hodlá věnovat i letošnímu ročníku karlovarského filmového festivalu, jehož je dlouhodobým partnerem. „Připravili jsme premiérový dokument z padesátileté historie předešlých ročníků s názvem Festivalová lázeň. Během festivalového týdne pak zařadíme každý den od pátku 3. července do neděle 12. července na ČT2 snímky hvězd, které byly oceněny Křišťálovým glóbem za celoživotní přínos kinematografii," doplnil Fridrich.

Letní vysílací schéma již představily i ostatní velké televize. Nova na letní sezonu chystá reprízy seriálů Chalupáři, Kriminálka Anděl nebo Gympl s.r.o. S premiérovými díly se představí publicistický pořad Česko za zázraky a tajemstvím a komediální seriál Sígři ve výslužbě. Kromě toho odvysílá filmové hity jako Rafťaci, Vratné lahve, Dědictví, Donšajni, Medvídek nebo Bobule.

Prima na všední podvečery oznámila kuchařskou show Prostřeno!, v sobotu lifestylový magazín Gondíci s.r.o. a v neděli Rozpal to, šéfe! se Zdeňkem Pohlreichem. Pondělní večery pak mají patřit historickému seriálu z produkce BBC Tři mušketýři. Středeční večer nabídne show Muži proti ženám a Show Jana Krause, ve čtvrtek to bude Ano, šéfe! a show Kdo je kdo? a v pátek zábavný pořad Překvápko!.