"Ukázalo se, že pravidla této divácké ankety projekty na internetu vysloveně nevylučují. Tak se zkusíme ucházet o divácké hlasy," říká spoluautor scénářů Tomáš Hodan o sérii, kterou najdete na stream.cz. Kdo by si to pomyslel. Když tvůrčí tým vymýšlel po kavárnách seriál, který šije do našich politických kauz a bizarních příběhů, byl důvod zřejmý – autoři měli chuť a potřebu vyjadřovat se k současné domácí politice. Teď je hotova už třetí řada, která startuje 27. března a v níž znovu potkáme jako majitele PR a lobbingové agentury Blaník Marka Daniela. A s ním například Tomáše Matonohu, Halku Třešňákovou, Michala Daleckého, Ivanu Chýlkovou aj.

Průměrná sledovanost Kanceláře Blaník, jejíž titul se vztahuje k nechvalně známému domu na Václavském náměstí, kde kdysi sídlil zákonem stíhaný pražský lobbista Janoušek, je dnes už 300 tisíc diváků. „U třetí série, která startuje v březnu, čekáme, že se ale číslo ještě zvýší," říká Hodan. Důvod? „Lidé zjistili, že tu najdou něco, co jim běžná obrazovka nenabídne. Typ zábavy, kterou kamenné televize nejsou schopny vyprodukovat, ale kterou myslím současný divák potřebuje. Humor, který se nebojí zajít poměrně daleko. Dlouho tu nic podobného nebylo, naposledy před patnácti lety Česká soda – se kterou nás mimochodem řada lidí srovnává," uvažuje Hodan.

O náměty rozhodně není nouze, stačí si projít jednotlivé díly 1. či 2. řady – Opencrad, Grippeny, Lobbisti (Konec 1. sezóny), Demokrat Miroslav, Vítej zpátky Ivánku, Prostě Krnda či Chobotnice Jardy Jágra. Zatím největší úspěch sklidily Prověrka pro kancléře a Krtek a Ku**a, jež mají dnes téměř půl milionu zhlédnutí a k nimž v podstatě není co dodávat… „Snažíme se hledat témata, která lidé znají – když kauza není propraná v médiích, nemá pro nás smysl," vysvětluje Hodan. Se stížnostmi se autoři dosud nesetkali, naopak, seriálem se prý baví samotní politici. A dokonce sem tam někdo brnkne, že má hezkou kauzičku, kterou by rád tiše do seriálu propašoval, nebo jestli by za něj tvůrci Blaníkem něco nevyřešili. „Je to takový ten efekt, jaký znají tvůrci filmu Bony a klid, který tehdy ocenili i veksláci. Producent Milan Kuchynka říkal, že mu za náš seriál děkují i lobbisti, že tam leccos o sobě objevili," říká scenárista. „Pavel Bém se vyjádřil, že na to rád kouká, což nechápu, podle mě by se u toho měl spíš stydět."

Pizzaboy

Na streamu.cz měl premiéru i Pizzaboy, humorný příběh poslíčka pizzy, teď chystají autoři sitcom Zprávy. „Sešli se u nich Jiří Havelka, Ondřej Cihlář z VOSTO5, Tomáš Měcháček a Jiří Maryško. Zprávy jsou inspirované americkými daily show, my se pokoušíme o jakýsi český formát, přizpůsobený našim poměrům. Měl by běžet každý týden. Také máme s Robertem Geislerem dva seriály – i když už ne v takové šíři jako Blaník. Pro nás všechny je internet vlastně pořád velké zjevení. Naše témata v České televizi nebo jiných stanicích moc nerezonovala, internet nám otevřel nový prostor ke svobodné tvorbě. A jsme rádi, že to lidi chytlo a dívají se na nás," uzavírá Hodan, jenž teď dokončuje i dokument o Karlu Zemanovi a chystá scénář ke svému prvnímu celovečernímu filmu, inspirovanému známým horským dramatem dvou lyžařů.