Už ve čtvrtek se vybraná kina po celé republice otevřou dalšímu ročníku festivalu francouzských filmů. Na premiéru očekávaného filmu Veřejný nepřítel č. 1, která přehlídku odstartuje, dorazí i hlavní hvězda Vincent Cassel s režisérem snímku Jeanem-Francoisem Richetem. Talentovaný syn herců Jeana-Pierra Cassela a Moniky Bellucciové ztvárnil ve dvoudílném filmu slavnou postavu francouzského gangstera Jacquese Mesrina a v domácích kinech za ni sklidil obrovský ohlas.

„Francouzské filmy se těší v českých kinech velké oblibě,“ uvedl na tiskové konferenci Joël Chapron z UniFrance. „Ve Francii se jich ročně vyrobí kolem dvacítky, letos u vás na ně zatím během roku přišlo asi 400 až 500 tisíc diváků. Zájmu se těšil i loňský ročník festivalu – zavítalo sem přes patnáct tisíc diváků.“

Letošní přehlídka nabídne šedesátku filmů a šest sekcí, mimo jiné šest předpremiér, soutěžní snímky, které vybrala do programu česká kritika, filmové hity a ve dvou večerech také průřez krátkometrážní tvorbou. Mezi předpremiérami budou kromě zahajovacího filmu s Casselem Zamilovaná zvířata, strhující celovečerní dokument s unikátními záběry o lásce ve světě fauny, Podzimní zahrady Otara Iosselianiho a Mlčení Lorny bratrů Dardennových oceněné v Cannes za scénář, příběh dívky, jež se kvůli svému snu zaplete s mafiánským podsvětím.

Z ostatních zmiňme alespoň Desplechinův Vánoční příběh o skutečném rodinném pekle, Letní čas Oliviera Assayase s Juliette Binocheovou, sci-fi Možnost ostrova s Benoitem Magimelem nebo adaptaci Flaubertovy povídky Prosté srdce se Sandrine Bonnairovou, která na festival přiveze i svůj dokument Jmenuje se Sabine. Novinkou je i letošní vítěz festivalu v Cannes Mezi zdmi – film o zvláštních lekcích demokracie ve školních lavicích, který přijede uvést režisér s herci a který přehlídku 26. listopadu zakončí. Festivalovou znělku vytvořili letos studenti FAMU. Vítězný snímek festivalu bude dotován částkou deset tisíc euro - pro českého distributora, který jej uvede v našich kinech. Loňský vítěz Moliére se ovšem do kin kvůli problematické dohodě s majiteli práv do našich kin nedostal.

V Praze se festival uskuteční v Kinu 35 ve Francouzském institutu, ve Světozoru a Lucerně, další přehlídky budou hostit Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Olomouc, Plzeň a Ostrava. Jednotné vstupné na projekce činí 70 korun.