Vytvořit loutky z látky a molitanu podle návrhů výtvarníka Hynka Dřízhala a vtisknout jim kus skutečné osobnosti trvalo výtvarnici přibližně tři měsíce.

Co je to mupeta?

„Hlava mupety se vodí rukou jako maňásek, ale hýbe jeho pusou místo ručiček. Další člověk pak ovládá pohyby rukou loutky," popisuje výtvarnice.

Zpravodajský štáb TvMiniUni tvoří například ředitel pan Vrána, reportéři Jack a Ajka, dinosauří technik Voráček, robot a vědátor Franta Štajn, zajíček Flegy a další.

Proč je citrón žlutý?

Tato partička v průběhu pořadu TvMiniUni, který produkčně zajišťuje Evolution Films, hledá odpovědi na všetečné otázky svých dětských diváků, zjišťuje například, proč je citrón žlutý nebo proč děti nemohou pít kafe.

„Je to pořad především pro děti předškolního věku, ale pobaví se u něj i školáci, protože je vtipný a působí tak trochu 'punkovým' dojmem," tvrdí výtvarnice a zároveň vyzývá všechny rodiče, kteří mají doma zvídavé děti, aby se nebáli své potomky s jejich zajímavými dotazy natočit a poslat do České televize. Zpravodajský tým pana Vrány se na ně pokusí během pořadu odpovědět.

Kdo je… Marcela Jeřábková

Marcela Jeřábková nevyrábí jen loutky, navrhuje a vyrábí kostýmy a rekvizity a především scény – vystudovala totiž scénografii alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Věnuje se také navrhování interiérů a keramické výrobě, kterou vyučuje na Základní škole a Odborné škole v Horšovském Týně. Ve svém ateliéru vede kurzy pro děti a dospělé, kteří si chtějí vyzkoušet práci s hlínou nebo se naučit kreslit a malovat.