Desetidílný seriál, který vzniká na základě skutečných případů z prostředí školství, natáčí podle scénářů Tomáše Feřteka a Matěje Podzimka režisérka Tereza Kopáčová ve spolupráci s Tomášem Mašínem. „Jednotlivé příběhy jsou spíš než seriálovými epizodami samostatnými filmy. Už proto, že se každý z nich odehrává v jiném prostředí,“ uvádí Tereza Kopáčová.

Jasná volba

Do úlohy školského ombudsmana Aleše Pelána, jehož úkolem je nastalé případy objasnit, obsadila (společně s kreativním producentem Michalem Reitlerem) Lukáše Vaculíka.

Herec Jan Cina v třídílném dramatu Herec
Nejvíc ve mně rezonoval princip lži, říká Jan Cina na adresu dramatu Herec

Sešla se s ním i při natáčení divácky úspěšného dvoudílného televizního filmu Metanol zobrazujícího taktéž reálnou kauzu, kdy desítky lidí zemřely na otravu falšovanými lihovinami. „Lukáš byl pro nás jasná volba, je to skvělý člověk. A my jsme chtěli pracovat s někým, u něhož jsme si byli jisti, že nás po dobu natáčení nezačne ‚trápit‘ a že s ním bude na place příjemně,“ doplňuje režisérka.

Sám Lukáš Vaculík popisuje svou postavu jako sebevědomého, lehce arogantního člověka, který ale rozumí problematice, protože je sám učitelem. „Motivací pro práci Aleše Pelána je opravdu něco změnit, něčemu pomoci. K jednotlivým případům nevyráží proto, aby se ukázal, ale aby se o nich něco dozvěděl. Ve smyslu co jim předcházelo či kdo za ně nese zodpovědnost. Podniká tak zároveň sociální sondu do systému,“ říká Lukáš Vaculík.

Šikana i vražda

Coby ombudsman dělá možná někdy rozhodnutí, která nejsou jednoznačná. „Lidsky bych asi někdy některou situaci řešil jinak a rázně. Zvlášť v případě agresivního chování s úmyslem někoho trýznit. Ale ono to pravděpodobně není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá,“ poznamenal herec. Každopádně by ho potěšilo, kdyby se diváci díky seriálu dozvěděli, že funkce školského ombudsmana existuje. „Aby se na něj mohli v případě potřeby obrátit,“ pravil.

Natáčení u úštěckého jezera Chmelař
FOTO: Pláž u jezera Chmelař v Úštěku obsadili filmaři. Podívejte, co se tam dělo

Podle Michala Reitlera se seriál zaměří nejen na šikanu mezi dětmi. Mezi kauzy Aleše Pelána patří i vyšetřování vraždy vychovatelky, zastrašování učitele nebo sexuální obtěžování. „Protože se jednotlivé případy týkají různých částí země, natáčeli jsme je v Kladně, v Teplicích, v Brně nebo Praze. Snažíme se být autentičtí, jak to jen jde,“ dodal kreativní producent.