Kvůli několikatýdennímu natáčení čekají sportoviště změny. Kromě Helsinek má totiž připomínat také olympijské závodiště v Londýně z roku 1948. „Tam se běhalo na škváře a v Helsinkách na antuce. Proměna začne desátého června a skončí v srpnu. Natáčení filmaři odstartují v září,“ popsal v pondělí náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Ostěpařka Dana Zátopková (vlevo) a herečka Martha Issová.
Točí se Zátopek. Herci tvrdě dřou. Martha Issová: Nesmím být jako zlomená lilie

Snímek režíruje David Ondříček, který už natočil filmy jako Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Dukla 61. Filmování na brněnském stadionu projednal kromě zástupců města také s Petrem Švancarou, který se snaží chátrající sportovní stánek oživit. „Jako Brňák jsem pyšný na to, že takový režisér jako je Ondříček si vybral náš stadion a že tak můžeme pomoct k natočení filmu o legendě. Nakonec jsme i šťastní, že to tam pořád udržujeme naživu. Díky tomu je místo použitelné i teď pro filmování,“ komentoval.

Danu Zátopkovou ve filmu ztvární Martha Issová:

Stadion za Lužánkami ve filmu
- termín natáčení filmu v Brně: od letošního září
- délka: čtyři až šest týdnů
- místo: stadion za brněnskými Lužánkami, herci tam odehrají slavné Zátopkovy výkony z Helsinek a Londýna
- termín úprav sportoviště v Lužánkách: od 10. června do srpna
- úpravy: přibude škvára, antuka i travnatá plocha
- budoucnost: na upraveném stadionu jsou v plánu třeba akce pro děti
- uvedení filmu: 2020

Brněnské sportoviště si ve filmu zahraje především díky své podobnosti s tím finským. „Kvůli autenticitě příběhu jsem chtěl natáčet na olympijském stadionu v Helsinkách, ale nestihli jsme to, teď se opravuje. Zastoupí ho stadion v Brně za Lužánkami,“ řekl už dříve pro Deník režisér filmu Zátopek David Ondříček.

Natáčení scén ze slavných závodů uvidí i Brňané. „Podle filmařů vznikne i speciální zóna, odkud můžou lidé nahlédnout do útrob stadionu přímo při natáčení. Film bude hraný s historickými reáliemi a má potenciál opět ve světě zviditelnit sport, Českou republiku i Brno,“ vysvětlil náměstek Hladík.

Ilustrační foto.
V hlavní roli Brno. Ve filmech zazáří Zelný trh nebo stadion za Lužánkami

Úpravy povrchu brněnskému stadionu už zůstanou. „Jakmile natáčení skončí, plánujeme využít jak nový škvárový povrch, tak trávu, která tam bude. Uvažujeme třeba o olympiádě pro školy nebo podobné sportovní akci pro děti. Netajím se ani tím, že bych rád zorganizoval i zajímavé fotbalové utkání, “ nastínil Švancara.

Stadion si užijí i milovníci hudby

Na chystaný sportovní film se těší například Brňan Jan Horák. „Mám radost, že stadion k něčemu takovému poslouží a aspoň díky natáčení se tam na delší dobu zase vrátí sportovní dění,“ svěřil se .

Slavný stadion v minulosti oživila například rozlučka fotbalisty Petra Švancary:

Ještě než stadion za Lužánkami obsadí filmaři, užijí si ho milovníci hudby. „Budou tam na konci května takzvané devadesátky, což je festival popových retro kapel. Chystáme i rockovou akci. Filmaři ale stadion potřebují už v červnu, proto nic dalšího neplánujeme. Až natáčení skončí, bude sportoviště opět pro všechny,“ dodal Švancara.

SLADKÉ VZPOMÍNKY. Dana Zátopková olympiády uměla: v Helsinkách 1952 vyhrála (její muž Emil ve stejný den ovládl běžecký závod na pět kilometrů) a v Římě 1960 byla stříbrná. „Olympiáda je něco extra, magická přehlídka nejlepších,“ říká zasněně.
Oštěpařská královna Zátopková: Když chce člověk něco dokázat, musí pro to žít