Dnes uplyne sto a jeden rok od chvíle, kdy se na Manhattanu narodil Mario Puzo. Spisovatel, jenž dal světu mafiána první třídy – literárního Kmotra. Don Corleone je sice na rozdíl od jiných filmových kolegů fiktivní postavou, poučený autor nicméně popsal prostředí velmi autenticky. Filmová verze v režii Francise F. Coppoly mu pak dala další silný rozměr, především díky hereckým výkonům Marlona Branda a Al Pacina.

Zjizvený gauner

Další proslulý mafiánský snímek už měl reálný předobraz. Al Capone, syn italských imigrantů narozený v Brooklynu, dal popravit desítky lidí, ale žádná vražda mu nebyla nikdy prokázána. V době prohibice zbohatl na černém prodeji alkoholu a říkalo se mu Scarface (Zjizvená tvář).

Přezdívku si vypůjčil Armitage Trail do titulu své knihy, jejíž drsný hrdina Montana je inspirován právě i osudy Caponeho. Příběh pak proslavil film, kde si surovce zahrál Al Pacino.

Yves Montand na festivalu v Cannes (1980)
Před sto lety se narodil zpěvák, herec i šarmer Yves Montand

Odborník na mafiánské role však ani u této postavy rozhodně neskončil. Z jeho bohaté kariéry zmiňme ještě třeba roli odboráře Jimmyho Hoffy zapleteného do organizovaného zločinu ve filmu Martina Scorseseho z roku 2019 Irčan.

Historie mafie ve Spojených státech a její převedení na plátno či obrazovky televizí ale není jen o Caponem a Pacinovi. Zásadní vliv měl v Caponeho době ještě jiný muž – Lucky Luciano. Gangster s italskou krví zmodernizoval americkou mafii a stál za obrovským poválečným obchodem s heroinem.

Muž s karafiátem

Jeho postavu připomněla Francouzská spojka a před deseti lety brilantně natočená série Impérium: Mafie v Atlantic City v produkci HBO. Luciana, jemuž se Lucky říkalo údajně poté, co zázrakem přežil útok konkurenčního gangu, tu s překvapivou věrohodností ztvárnil Steve Buscemi. Kromě jiných se na seriálu podílel už zmiňovaný Martin Scorsese, režisér, kterého mafiáni evidentně přitahují a který to s nimi na plátně umí jako málokdo.

Přeborníci na mafii

Prokázal to ve filmech Mafiáni, Skrytá identita, Irčan a zapomenout bychom neměli ani na Casino. Skvostnou gangsterku s Robertem De Nirem alias hazardním hráčem, kterého mafiánský gang dosadí do Las Vegas jako šéfa kasina a který ho promění ve veleúspěšný podnik.

Myši patří do nebe
Myši patří do nebe. Animovaný film aspiruje na rodinnou podívanou roku

Dalo by se dlouze pokračovat: od Gaunerů přes Tenkrát v Americe a Zrádce až po žánrově zlomovou Gomorru. Vzdejme ale aspoň malý hold i Francouzům. Sicilský klan s Jeanem Gabinem a hudbou Ennia Morriconeho má dodnes svou velkou magii.

Téma podsvětí, zbraní a temných intrik i lásek je zkrátka věčné a bude se stále vracet. Například v novodobých příbězích jménem Geniální přítelkyně.