„Tři dívky jsou svědky hrůzného zločinu. Ve své imaginaci tehdy uvěří, že viděly vraha a že jím byl vodník. Ta představa je pronásleduje i po pětadvaceti letech. Konfrontace se zločinem stále ovlivňuje jejich životy. A tak se jedna z nich rozhodne obrátit na majora Výrovou s prosbou o přešetření tohoto dávno uzavřeného případu,“ říká režisér Viktor Tauš.

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách – v době, kdy se skutečně stal, a teď, kdy se do něj ponořuje majorka Výrová. Divák díky tomu pozná, jaký mohou mít dávno prožité hrůzy vliv na vývoj osobnosti a charakteru člověka.

Vodník je předposlední minisérií z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice z dílny režisérů Jana Hřebejka, Viktora Tauše a scenáristy Petra Jarchovského. V dalších rolích hrají Václav Neužil, Lenka Krobotová, Zuzana Stivínová, Marika Procházková, Jaroslava Pokorná, Pavla Beretová, Stanislav Majer, Miroslav Krobot, Miroslav Táborský či Miroslav Hanuš.

Klára Melíšková: Baví mě hrát silné ženy

Můžete představit vaši postavu a shrnout její vývoj v průběhu celého cyklu?
Majorka Marie Výrova je hlavni vyšetřovatelka olomoucké kriminálky. S Marií žiju už pět let, v pěti minisériích. A tak jak stárnu a vyvíjím se, tak se vyvíjí a stárne i Marie. Je to pevná, vzdělaná a sebevědomá žena. Jde cestou pravdy a otevřenosti a naslouchá hlasu své intuice. O jejím soukromí nevíme nic, což se ale v Živých terčích (další minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice) změní.

Živé terče už jsou tedy také dotočené. Jak se od sebe bude lišit majorka Výrová v těchto dvou minisériích?
Poslední dvě minisérie jsou velmi rozdílné. Ve Vodníkovi se Marie chopí vyšetřování na vlastní pěst. Jde po stopách skoro třicet let staré vraždy nemluvněte. Je to příběh s prvky hororu. V Živých terčích naopak začíná se svým týmem vyšetřovat vraždy, které se momentálně dějí a zdánlivě spolu nesouvisí.

Zajímavé pro mě bylo zjištění, že jsem nemohla hrát v obou příbězích stejně. Nefungovalo to. Marie ve Vodníkovi je víc v sobě. Je v jakémsi zdánlivém klidu. K trestnému činu nedochází v momentálním čase. O to je ale rozechvělejší z hrůzy, která se před ní vyjevuje. Marie v Živých terčích má jinou vibraci. K vraždám dochází v čase, teď. A to ji nutí rychleji jednat, protože jsou v sázce další životy.

Jaká je spolupráce s různými režiséry s tak odlišnými přístupy na jednom cyklu?
Viktor Tauš mě vedl k přesnosti a k zacílené pozornosti a Honza Hřebejk k tomu svižně reagovat a rychle navazovat.

Marie Výrová byla tentokrát hlavní postavou, brala jste to jako větší zodpovědnost, než u ostatních částí cyklu?
Marie ve Vodníkovi sice vyšetřuje případ na vlastní pěst, ale paradoxně jí jako hlavní postavu nevnímám. Hlavním objektem pozornosti jsou pro mě členové rodiny, kterým se ta tragédie stala.

Přehled minisérií s názvem Detektivové od Nejsvětější Trojice:

  • Případ pro exorcistu
  • Modré stíny
  • Pět mrtvých psů
  • Vodník
  • Živé terče