Mádlův film poběží v sekci Kinderfilmfest, kde se představí pod německým titulem Das Meer sehen, s doporučením pro diváky od deseti let. „Potěšilo mě to, Mnichov jsem si moc přál. Měli jsme ho na seznamu festivalů, na který se chceme přihlásit, ale nakonec náš film viděli v Berlíně na marketu a ozvali se s pozváním sami," komentuje volbu německých dramaturgů Jiří Mádl, který tyto dny tráví v Americe. Doprovod mu bude v Mnichově dělat producent filmu Miloslav Šmídmajer a herečka Eva Josefíková. „Zahraniční zájem nám dělá radost," dodává Miloslav Šmídmajer. „Na berlínském trhu prý běžně chodí na projekce českých filmů kolem šesti sedmi lidí, na náš film jich přišlo čtyřicet. I to o něčem svědčilo."

Rodinnému žánru se v hraném filmu specielně v Německu daří a v sekci, kam byl vybrán, lze najít řadu pozoruhodných domácích snímků i děl z dalších zemí. Jen namátkou – norsko-německou adaptaci knihy Jo Nesboa Doktor Proktor a prdící prášek, brazilský Chlapec a svět (který běžel letos na třeboňském Anifilmu) či německou Kuličku a Toníka od Caroline Linkové, jejíž tvorbu známe i u nás (Za hranicí ticha, Nikde v Africe). Konkurence bude velká. Jaké šance Mádl svým dvěma hrdinům, teenagerům, kteří točí film o své rodině,  v Mnichově dává? „Těžko říct. Německo a Skandinávie jsou místa, pro který je náš film nejvhodnější - to je můj osobní úsudek. Nějaká šance asi je, ale konkurence bude značná, mnichovský Filmfest je velký festival," říká režisér na adresu svého debutu, který vidělo v kinech už přes 72 tisíc diváků, což je v tomto žánru solidní úspěch.

Úspěch českých filmů

Mnichovská přehlídka přeje české tvorbě, loni tu vyhrálo v soutěži prvních a druhých filmů komorní drama Miry Fornayové Můj pes Killer. Účast v jejím programu odstartuje podle tvůrců snímku Pojedeme k moři jeho další festivalovou cestu. „Zatím jsme uváděli film jen doma, pořádná festivalová jízda nás teprve v plné palbě čeká," říká Mádl. „Byli jsme v nejužším výběru do Cannes, tak si nás všimly i jiné festivaly. Hned z Mnichova letím na ruský festival evropských debutů Voices, ten je poměrně prestižní. A vím asi o čtyřech dalších…" Podle Šmídmajera je mezi nimi například Chicago.

Do rodinné sekce v kategorii 5+ míří do Mnichova i animovaný snímek Jakuba Kouřila Malý Cousteau, který se naposled představil na plzeňském Finále a Anifilmu. Filmfest začíná 27. června a potrvá do 5. července, otevře jej novinka francouzského režiséra Jeana-Pierra Jeuneta Die Karte meiner Traume (Mapa mých snů). Divákům a filmařům nabídne festival krom jiného retrospektivu režiséra Waltera Hilla a kameramana bondovek a režiséra Willyho Bognera, sekce Nové německé kino, Filmy pro fajnšmekry a také německou televizní tvorbu. Loňskými hvězdnými hosty byli Michael Caine, Costa-Gavras a Paolo Sorrentino. Jedním z letošních bude německý herec Udo Kier, jenž se prosadil i v Hollywoodu a na kontě má mj. Lili Marleen či Bolwiesera od Wernera Fassbindera nebo Melancholii a Nymfomanku Larse von Triera. Na Filmfestu převezme prestižní cenu za celoživotní dílo CineMerit Preis.