Alfredo James „Al" Pacino se narodil v roce 1940 v Harlemu v New Yorku. Když mu byly dva roky, jeho rodiče se rozvedli. Přestěhoval se s matkou do Bronxu, kde žili jeho prarodiče, kteří do Ameriky přišli z Corleone ze Sicílie. Vyrůstal v přísné a starostlivé rodině.

Začal studovat herectví a vedle toho si přivydělával jako redakční poslíček, uvaděč v kině či stěhovák. Na umělecké cestě jej zásadně formoval pobyt v legendární herecké škole Actors Studio. V roce 1963 zahájil úspěšnou divadelní kariéru a úspěchy posléze sklízel i na Brodwayi.

První megaúspěch: role narkomana ve filmu Panika v Needle Parku

Koncem 60. let se Pacino poprvé objevil na stříbrném plátně a již jeho druhá role narkomana a dealera ve filmu Panika v Needle Parku mu otevřela cestu ke slávě. Všiml si ho totiž režisér Francis Ford Copolla a nabídl mu roli ve svém filmu Kmotr.

Role nekompromisního a chladnokrevného mafiána nové generace Michaela Corleoneho katapultovala Pacina mezi hereckou smetánku a přinesla mu první nominaci na Oscara. Samotný film, který se dočkal dalších dvou pokračování, je většinou kritiků řazen mezi nejlepší snímky všech dob.

Kmotr mu otevřel dveře mezi hereckou smetánku

Úspěch Kmotra otevřel Pacinovi dveře k elitním režisérům a v dalších letech tak natočil sérii filmů, které s odstupem let patří do zlatého fondu světové kinematografie. Navíc dostal možnost předvést celou šíři svého hereckého rejstříku - byl psychicky labilním tulákem (psychologické drama Strašák), odvážným policistou odhalujícím korupci ve vlastních řadách (Serpico) či bisexuálním zlodějíčkem, kterému se z rukou vymkne přepadení banky (Psí odpoledne).

V 80. letech se Pacino, zklamán několika neúspěchy, poněkud stáhl z Hollywoodu a věnoval se na plno své další vášni, divadlu. I tak ale v té době natočil například slavné kriminální drama Zjizvená tvář s režisérem Brianem de Palmou.

Konečně Oscar, po šesti nominacích! Za Vůni ženy

V roce 1993 se po šesti oscarových nominacích konečně dočkal a získal cenu akademie za roli slepého plukovníka ve filmu Vůně ženy. V roce 1995 se pak před kamerou sešel s další hereckou legendou své generace - Robertem de Niro. Strhující duet dvou hereckých hvězd stojících na opačné straně zákona ve filmu Nelítosný souboj byl oceněn diváky i kritikou a patří mezi snímky, které ani po letech neztrácejí svůj náboj a sílu.

V dalších letech natočil například další mafiánské drama Krycí jméno Donnie Brasco, tísnivý thriller z aljašských pustin Insomnie, či třetí pokračování krimikomedie Dannyho parťáci.

Vedle toho Pacino zkusil i jiné žánry - v roce 2004 si zahrál v adaptaci klasické divadelní hry Williama Shakespeara Kupec benátský a v roce 2003 se objevil ve strhující šestidílné televizní minisérii Andělé v Americe, v níž se v netradičním provedení objevují témata jako homosexualita, AIDS či rakovina.

Přestože má Pacino charismatu na rozdávání, zůstává i na prahu sedmdesátky svobodným mládencem. Má tři děti - dceru Julii Marii (1989) s Jan Tarrant a dvojčata Antona Jamese a Olivii Rose (2001) s herečkou Beverly D'Angelo.

Al Pacino se do penze nechystá - hraje konroverzního Jacka Kevorkiana!

Příběh nejznámějšího propagátora eutanazie, amerického patologa Jacka Kevorkiana se dočkal filmového zpracování. Ve snímku You Don't Know Jack (Neznáte Jacka) v produkci společnosti HBO se v hlavní roli objevuje herec Al Pacino (na snímku s Jackem Kevorkianem na americké premiéře filmu, která se oderála 14. dubna).

Dvaaosmdesátiletý Kevorkian asistoval u více než 130 sebevražd, než ho v roce 1999 poslal americký soud do vězení za vraždu druhého stupně. V souvislosti se snímkem vyjádřil pochybnosti o tom, že by film měl v otázce prosazování eutanazie vést k nějakému posunu. U příležitosti promítání biografického snímku v detroitském institutu umění dnes nicméně dodal, že boji za legalizaci eutanazie nadále vyslovuje morální podporu.

Film se dostává na veřejnost přesně 20 let poté, co Kevorkian svou "křížovou výpravu" za legalizaci eutanazie nastoupil. Přestože v 90. letech pomohl zemřít více než stovce lidí, odsouzen byl nakonec za jediný případ. Smrtící injekci totiž vpíchl svému klientovi trpícímu roztroušenou sklerózou na jeho přání sám. Videozáznam, který si pořídil, pak nechal Kevorkian odvysílat televizí CBS.

Podle tvůrců filmu už titulek hlásá, že jde o rozporuplnou postavu - pro někoho byl "andělem smrti", který nevyléčitelně nemocným pomohl od utrpení, jiní jej viděli jako sériového vraha známého jako Doktor Smrt, jenž si trest zasloužil. K zamyšlení nad tím má vést i poutač s Al Pacinovým obličejem a nápisem: "Je tohle tvář zabijáka?".

„Jack Kevorkian je člověk, o kterém si myslíte, že ho znáte. Na konci příběhu, si sami ale říkáte: 'Je jiný, než jsem si myslel, že je'," řekl k tomu nedávno představitel hlavní role Al Pacino, který se s Kevorkianem osobně sešel až na newyorské premiéře filmu.

Podle scenáristy Adama Mazera není film o tom, aby Kevorkian vzbuzoval sympatie či odpor. "Myslím si, že je to o tom ho pochopit - rozhodnutí, která učinil, kým byl. Myslím, že jsme představili poctivý portrét muže, jeho slabé a silné stránky," podotkl.