O dalším natáčení výpravné minisérie, na jejímž vzniku se opět podílely čtyři evropské veřejnoprávní televize (ČT, rakouská ORF, slovenská RTVS a maďarská MTVA), rozhodla vysoká sledovanost. První dva díly Marie Terezie si totiž zkraje letošního roku nenechaly ujít více než dva miliony diváků.

Vykradená budoucnost

„Projektu jsme od začátku věřili. Obrovský úspěch mimochodem zaznamenal na všech koproducentských územích. Zejména rakouskou stranu, pro niž šlo o poměrně revoluční a inovátorskou záležitost, utvrdil úspěch Marie Terezie v tom, že by bylo šílenství v ní nepokračovat,“ uvedl ředitel vývoje pořadů a programových formátů Jan Maxa.

Scenáristkou nových osudů je opět Mirka Zlatníková. „Měla jsem tu smůlu, že jsem nepočítala s pokračováním Marie Terezie, takže jsem v první minisérii trošku vykradla její budoucnost. Do děje jsem zakomponovala události, které vstoupily do jejího života až mnohem později, čímž jsem si při dalším psaní trošku zkomplikovala situaci,“ uvádí scenáristka.

Manželská historie
Úspěch Netflixu. Nejvíce nominací na Zlaté glóby získala Manželská historie

„Jak se postava posunuje v čase, z naivní dívky se stává žena, což pro mě bylo naopak snadnější. V nových dílech se tedy vladařka už tolik nesoustředí na lásku, ale na svoje poslání, na práci, v jejím případě politickou,“ doplňuje Zlatníková, podle níž dostanou tentokrát větší prostor mužské postavy.

Na scénu tak vstoupí nová kontroverzní postava, nemilosrdný vojevůdce Baron Trenck, na jehož pomoc se Marie Terezie spolehne ve svém válečném tažení. Manžel panovnice, František I. Štěpán Lotrinský, se ve snaze financovat válečné úsilí uchýlí k obchodování s úhlavním nepřítelem své ženy, a nejen to se stane jádrem jejich manželské krize.

Mám skvělé manželky

Zatímco v roli Štěpána Lotrinského se opět představí Vojta Kotek, panovnici nově ztvárňuje (po předchozí Marii-Luise Stockinger) Stephanie Reinsperger.

„Když mi oznámili, že se hledá nová představitelka Marie Terezie, říkal jsem si, co tak asi nastane. Protože s Marií-Luisou jsme si vytvořili fantastický vztah. Už při kamerových zkouškách jsem měl to štěstí, že přijelo pět rakouských hereček, a já jsem si tak společně s režisérem Robertem Dornhelmem mohl vybrat,“ vtipkoval na adresu Štěpáína Lotrinského a jeho žen Vojta Kotek.

Millennium Falcon ze sci-fi sagy Star Wars
Deset dní do Star Wars. Finále má být strhující

Se Stephi si prý hned padli do noty. „Mám pocit, že když odříkává své texty, mluví jako opravdová panovnice ke svému lidu. Věřím jí. Co dodat? Robertův výběr mých manželek je skvělý. Možná bych ho měl využít i v osobním životě,“ dodává herec.

V dalších rolích se objeví Zuzana Stivínová, Táňa Pauhofová, Kryštof Hádek či David Švehlík.