Patnáctiletý Martin, přezdívaný spolužáky Marty, byl zdánlivě kluk s obyčejným životem. Když rodiče zjistili, že si ho málo všímali, bylo už pozdě. Zbyl jen jeho počítač a v něm videa, jež by člověk z paměti raději vymazal. Jaký byl Martinův život online?

Příběh školáka, který neustál tlak sociálních sítí, budil loni pozornost na internetové televizi MALL.TV. Původní projekt Jaroslava T. Mišky a Jana Stehlíka a režiséra Pavla Soukupa vznikl podle reálných případů českých teenagerů, kteří se na internetu chytili do sítě vydírání a pohrůžek, tzv. kyberšikany.

Série s mrazivými detaily z rodinného i školního života s přesvědčivým výkonem Jakuba Nemčoka měl ohlas i na Slovensku. Teď si ho všimla i Mezinárodní akademie televizních umění a věd. Internetový thriller se tak díky jejím nominacím uchází jako historicky první český seriál o prestižní televizní cenu Emmy za krátký seriál.

„Je to obrovská radost,“ říká spoluproducent projektu Vratislav Šlajer. „Jde o výběr z tisícovky světových seriálů, proto už samotná nominace je poctou. Jsme rádi, že po českém a slovenském úspěchu se seriálu daří i venku.“

Dívčí hrdinka 

Příznivá zpráva zastihla tvůrce úspěšného thrilleru, jenž podobně jako dokument V síti varuje před záludnostmi sociálních sítí, během příprav na pokračování. Druhá řada se jmenuje #annaismissing, a jak titul napovídá, půjde pro změnu o dívčí hrdinku.

„Autoři tentokrát řeší únosy dětí, v centru pozornosti je pátrání po čtrnáctileté Anně,“ doplňuje Šlajer. „Pokračování má souvislost s první sérií, do hry se vrátí známý policajt a trochu nečekaně sem vstoupí i Marty.“

Režisér Pavel Soukup teprve vybírá obsazení, už teď je ale jisté, o co tvůrcům přednostně jde. „Chtěli bychom se kromě napínavého detektivního vyprávění pokusit přispět ke změně současného stavu v této oblasti,“ říká šéfproducent televize Lukáš Záhoř. „Alespoň k úpravě zákonů, které například neumožňují uložit doživotní zákaz práce s dětmi nebo pracují s nízkými tresty.“

Minisérie #annaismissing bude mít i jinou distribuci. Poběží souběžně v kinech a online, přičemž každá nabídne trochu jinou verzi příběhu.

Na obrazovce MALL.TV ji uvidíme už v květnu příštího roku. Do té doby můžeme držet palce „mrtvému Martymu“. Vítězové Emmy budou vyhlášeni 23. listopadu během slavnostního večera International Emmy Awards v New Yorku.