Jmenuje se Tajný život mazlíčků a lepší jméno by tvůrci stěží hledali. Jde o pátý společný animovaný film Illumination Entertainment a Universal Pictures a koketuje s myšlenkou, co tak asi provádějí naši psíci, kočičky či králíci v době, kdy my běsníme na pracovních poradách či převážíme děti ze školy do kroužků…

Zvířecí odysea

Děj začíná v domě na hektickém newyorském Manhattanu, kde život dvounohých chlupáčů začíná až poté, kdy páníčkové odfrčí do práce, případně ti mladší do školy. Mazlíci všeho druhu rozjíždějí svůj každodenní mejdan „od devíti do pěti". Povalují se na gauči, vyprávějí si potupné historky o majitelích, zkoušejí roztomilé kukuče, aby dostali lepší pamlsek, sledují v televizi Animal Planet jako „svoji" reality show.

Pro teriéra Maxe to ale není dobrý den. Jeho panička Katie si totiž domů přinese Barona, nepořádné psí monstrum s nulovou sociální inteligencí. Když se tato podivná psí dvojice ocitne ve špinavých ulicích New Yorku, musí však zapomenout na dosavadní nesrovnalosti a spojit se proti vyčůranému králíkovi Snížkovi a jeho zákeřné armádě zvířát. Její členové nenávidí všechno lidské, neboť je páníčkové opustili… Musí to stihnout do konkrétní hodiny, aby dorazili zpět domů, dříve, než se Katie vrátí.

Inspirace z domova

S nápadem na film přišel výkonný ředitel studia … Illumination Entertainment Chris Meledandri. „Inspirací pro Mazlíčky byla všechna zvířátka, která jsme měli doma už od mého dětství. Vyrůstali jsme s kočkou a psy a s kanárkem, a když jsem se stal rodičem, zjistil jsem, jak všichni zahrnujeme mazlíčky velkými emocemi a očekáváním. Vždy, když jsme se vraceli domů, mysleli jsme na to, jakou radost z našeho návratu budou mít. Ale i na to, jaké blbiny asi tak celý den dělali," říká. „Napadlo mě, že určitě nejsem sám, kdo takhle uvažuje. A že je jedno, jestli to je nebo není jejich skutečný emocionální život, nebo jen naše projekce."

Úkol převést nápad do scénáře dostali Cinco Paul a Ken Daurio, s kterými už Meledandri pracoval na sérii Já, Padouch a Lorax. Později je doplnil ještě Brian Lynch. „První věc, kterou nám Chris nadhodil, byl obraz psa, který čeká, až jeho páníček opustí dům. Jakmile za ním klapnou dveře, pes skočí do odpadků pro jídlo a otevře si ledničku, aby našel něco lepšího. To byla základní situace, která nám zůstala v hlavách během celého procesu," říká Daurio. „Studio Illumination chce diváky především bavit a nabízet na plátně laskavé příběhy, jež znají z vlastního života. Ale chceme také, aby v nich bylo i trochu dojetí a aby šlo o milou vizuální podívanou."

Výrazně se o pozitivní náladu filmu zasloužil svou hudbou oscarový skladatel Alexandre Desplat. V české verzi propůjčili zvířecím hrdinům hlasy Kryštof Hádek, David Novotný a Martin Dejdar. Jestli se práce na „mazlíčcích" podařila, můžete posoudit sami. Právě stupují do kin.