Jedním z nejlepších hereckých výkonů, kterého kdy slavný Mel Gibson dosáhl, je jeho kreace ve snímku Pan Bobr z roku 2011. Gibson hraje ve filmu Jodie Fosterové muže, který trpí psychickými obtížemi a se světem komunikuje pouze prostřednictvím maňáska. Neméně zajímavé pak je, že tento film takřka nikdo neviděl, v kinech propadl a u nás se objevil pouze na DVD mnoho měsíců po premiéře. Důvod? Gibson byl kvůli výstřelkům pod vlivem alkoholu z roku 2006 v nemilosti diváků i Hollywoodu a jeho kariéra se zdála být téměř u konce. Nyní je však všechno úplně jinak a slavný herec a režisér bojuje o Oscary a navíc možná natočí očekávaný hollywoodský hit Sebevražedný oddíl 2.

ZDÁNÍ KLAME

Gibsonova kariéra se zdá být na první pohled známou a jen úspěšnou. Hrál v řadě velkofilmů, jako úspěšný herec začal také režírovat a i na tomto poli uspěl, protože jeho filmy sklidily několik cen a dařilo se jim i u diváků. Detailnější pohled na jeho filmovou dráhu je však mnohem zajímavější a Gibsonova kariéra do velké míry vystihuje lesk i bídu, kterou Hollywood umí člověku přinést.

Klíčovým bodem kariéry bylo léto roku 2006. Tehdy se stalo něco, co bylo pro většinu fanoušků nemyslitelné herec a filmař na absolutním vrcholu byl zadržen za řízení v opilosti a během výslechu měl říci několik urážek na adresu Židů a jejich spiknutí ve světě. Tím otevřel pandořinu skříňku, z níž se vylila velká řada dalších skandálů včetně domácího násilí. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat: z Gibsona se v Hollywoodu stala persona non grata. A jeho snímek Apocalypto, který šel do kin v prosinci téhož roku, již propadl.

NEŠRKTNUL SI

Poté nastalo období, kdy se Gibson zcela vytratil z filmových pláten. Zda za tím byla snaha uklidit se, nebo nevole velkých studií, není zcela jasné. Ale Gibson spíše živil stránky bulváru a nahodit ztracenou kariéru se mu nedařilo, ať se jeho marketingový tým snažil sebelépe.

Na plátna se pokusil vrátit v roce 2010 v akčním thrilleru Na hraně temnoty. Snímek u diváků propadl, kritici si všímali, že se Gibson pokouší vrátit na scénu v žánru, který mu vyhovuje. Ještě větší komerční neúspěch pak nabídl již zmíněný Pan Bobr, kterým Gibson prokázal ohromné herecké umění, ale diváci na jeho návrat zjevně ještě nebyli zralí.

NÁVRAT I DÍKY VARŮM

Snaha vrátit se však byla od této chvíle zjevná. Napraveného hříšníka Hollywood miluje víc než cokoli jiného a Gibson přesně tento mýtus využil. Po Panu Bobrovi se na plátna vracel již každoročně. Nejprve v méně významných projektech neznámých filmařů, v nichž mohl být „za hvězdu". Zlom přišel v roce 2014 a do velké míry může Gibson za aktuální návrat děkovat i Jiřímu Bartoškovi a jeho týmu připravující karlovarský festival. Hollywoodská star se stala hlavní hvězdou MFF Karlovy Vary. Ve stejném roce se již Gibson objevil ve velkém hollywoodském snímku (třetí díl série Postradatelní) a od té doby se stal běžným návštěvníkem velkých festivalů včetně Cannes, kde představoval své velké plány pro budoucnost.

VYHRAJE OSCARA?

V tuto chvíli je padlá hvězda opět v plné síle. O víkendu je díky snímku Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny ve hře o několik Oscarů. A ani případný oscarový neúspěch jej nezastaví od dalšího rozletu. Chystá se druhý díl jeho největšího komerčního hitu Umučení Krista, který by do kin měl vstoupit v roce 2018. Prestižní filmový magazín Variety jeho jméno zmínil v souvislosti s režisérem pokračování komiksové adaptace Sebevražedný oddíl. Pokud by se Gibson skutečně stal autorem připravované novinky studia Warner Bros., bylo by to dokonalé završení jedné z nejpozoruhodnějších kariér, které Hollywood v posledních letech poznal.