Kina se tento týden podělí o dva domácí filmy a čtyři zahraniční premiéry. Pro příznivce tvorby Bohumila Hrabala a Jiřího Menzela jsou tu zdigitalizované Ostře sledované vlaky. Snímek z roku 1966, který vynesl režisérovi Oskara, slavil návrat na plátna na karlovarském festivalu a tleskalo mu přes tisíc diváků ve Velkém sále. Důstojný comeback. „Kdo ví, třeba se dočkáme toho, že erotické obchody budou jednou prodávat i razítka," vyslal vtipný vzkaz obchodníkům Marek Eben, narážející na nejslavnější scénu z filmu týkající se razítkování hýždí. V příběhu, který líčí zrání mladičkého nádražáka Miloše Hrmy na pozadí války, jež nakonec prověří i jeho občanskou statečnost, si po boku Josefa Somra, Jitky Zelenohorské a Nadi Urbánkové zahrál životní roli Václav Neckář. Neopakovatelnou náladu dává filmu kamera Jaromíra Šofra, který pilně dohlížel na restaurování kopie.

Domácí barvy hájí také debut Tomáše Pavlíčka Parádně pokecal. I ten se nejprve představil ve Varech. Epizodicky vyprávěný film, kde se autor snaží postihnout životní pocit dnešní mladé generace, má slušný potenciál. Chybí mu ale jasnější režijní vize a pevnější vedení herců, jejichž výkony působí značně nevyváženě. A to nejde o žádné nováčky (Aneta Krejčíková, Jenovéfa Boková, Matouš Ruml).

Zdroj: Youtube

Z Francie sem míří film Je muž, který je vysoký, šťastný?, novinka režiséra Michela Gondryho, tvůrce Pěny dní, kterou měl autor původně osobně představit na probíhající Letní filmové škole. Nakonec však musel kvůli natáčení v Americe účast odříct. Jako vždy nabízí Gondry zajímavé téma a originální způsob vyprávění – v tomto případě animovaný rozhovor, v němž zpovídá židovského filozofa Noama Chomského. Film, kde se na černém podkladu plynule střídají technicky jednoduché, ale složitě propracované obrazy doplněné textem, tvořil Gondry dva roky. A vězte, že navzdory tématu nejde ani trochu o suchopárnou zábavu. Ba naopak.

Zdroj: Youtube

Studio Marvel, které stojí za úspěšnými filmovými sériemi Iron Man, Thor, Captain America a Avengers, nyní sáhlo po jiném komiksu. Do kin přivádí nové superhrdiny, jež si říkají Strážci galaxie. V akčním výpravném dobrodružství, jež se odehrává v kosmu, se to hemží nejrůznějšími kreaturami a hraje se tu o rodinu, domov a tajemnou kouli, jež může zničit lidstvo. Jak jinak. Ve zručně natočeném snímku si zahráli Chris Pratt, Zoe Saldana, Vin Diesel, Bradley Cooper a další.

Zdroj: Youtube

Pod názvem Lea a Daria se skrývá snímek chorvatského filmového nestora Branka Ivandy, který vypráví příběh dvou tanečnic. Výjimečně talentovanou třináctiletou Leu Deutsch ze Záhřebu přivedl talent až do Berlína 30. let, kde se dívky ucházely o filmové kontrakty. Její strmou kariéru však zastavil nástup fašismu a pronásledování Židů…

Zdroj: Youtube

Režisér James DeMonaco šokoval zhruba před rokem filmem Anarchie: Očista. Vypráví o jediné noci, kdy se americké ulice na dvanáct hodin promění v peklo. Nepracuje ani jedna ze složek záchranného systému a všechny zločiny, včetně těch nejtěžších, jsou zcela legální. Téhle brutální noci se říká Očista. Nízkorozpočtový thriller s „očistně" originálním nápadem byl vcelku po právu odměněn nadšením v kinech. Dvojka na sebe nenechala dlouho čekat, z komorního thrilleru se ale proměnila ve výpravnější podívanou, kde jde znovu o to, jak přežít kýženou noc. Pro představu jeden výmluvný citát státní moci: „Nezachraňujeme vaše životy. Dnes je bereme…" Zkrátka, film pro otrlé.

Zdroj: Youtube