Červený koberec poprvé "pošlapou" herci zahajovacího filmu, kterým je dle tradice domácí snímek. Jeho hvězdami jsou „zombie“, protože oscarový režisér Michel Hazanavicius se s tím nepáře a točí, co ho baví. Ještě před festivalovou premiérou se ale stihl dostat do potíží. Pojmenoval film Z (comme Z), po ruské invazi na Ukrajinu se proti tomu ale ohradil Ukrajinský institut. V titulu se dvakrát opakuje písmeno Z, s nímž v současné válečné situaci pracuje Rusko jako s proválečným symbolem. Plakáty byly natištěny, nikomu se do změny moc nechtělo. Nakonec ho ale režisér přece jen přejmenoval – večer ho diváci uvidí pod názvem Coupez! (Stříhejte!).

V úterý začne Cyril Podolský se svým týmem natáčet očekávaný kontroverzní sitcom Hovnays.
V Břeclavi vzniká kontroverzní sitcom Hovnays. Figurkám dají hlas známí herci

Remake japonské komedie Naneživo (2017) je hravým filmem o filmu, respektive hororu, který se hlavní hrdina pokouší natočit navzdory nepřízni osudu a ataku nečekaných „nemrtvých“. V jedné z rolí se objeví tradičně filmařova manželka, herečka Bérénice Bejo.

Cruise veze stíhače, Hanks Elvise

Ostře sledovanou akcí bude Top Gun: Maverick, s jejímž načasováním si hlavní protagonista i producent Tom Cruise počkal. Několikrát odložená premiéra, mimo jiné z obav kvůli divácké nepřízni po pandemii, je jedním z očekávaných vrcholů festivalu. Volné pokračování snímku z roku 1986 se natáčelo mimo jiné na letadlové lodi USS Theodore Roosevelt a nabídne působivé letecké scény, lásku ke kokpitu i výuku elitních stíhačů.

Sharon Stone si na Riviéře připomene svůj Základní instinkt i proslulou scénu na policejním výslechu naostro pod sukní. Zaštítí také velkou aukci na podporu Institutu dětské péče ve Varšavě, kde našly nedávno azyl i ukrajinské děti.

Zoe Sandana a Sam Worthington v Avataru 2
Avatar se vrací. Dechberoucí svět modrých bytostí dorazí do kin v prosinci

Tom Hanks přijede uvést s delegací novou adaptaci Elvis o legendárním rokenrolovém zpěvákovi Presleym a jeho svérázném manažerovi. Černá hvězda filmu Black Panter Forest Whitaker převezme čestnou Zlatou palmu za mimořádný přínos filmové branži, a vstoupí tak do noblesní společnosti svých předchůdců: k Jodii Fosterové, Jeanne Moreauové, Bernardu Bertoluccimu a Alainu Delonovi.

Mikkelsen letos bez Chlastu

S diváky budou o svých začátcích, kariéře a touhách besedovat na oblíbených Randes-Vouz tvář Chlastu Mads Mikkelsen a úskočný zabiják ze země, která „není pro starý“, Javier Bardem. Vdova po litevském filmaři Mantasovi Kvedaraviciusovi doveze poslední film svého muže, který natáčel v Mariupolu, než ho zabila ruská armáda, a který se jí podařilo sestříhat. Dokument nese název Mariupolis 2.

Češi se letos objeví jen v tvůrčích dílnách, kde představí své rozpracované projekty (Darja Kaščejeva, Petr Kazda a Tomáš Weinreb), sekce Cannes Classic připomene Sedmikrásky Věry Chytilové.

Snímky z natáčení filmu Jan Žižka.
Jan Žižka nabídne vedle světových i české herce. Podívejte se na první záběry

Další novinky? Festival dal definitivně sbohem plastovému odpadu, odteď mohou hosté do Filmového paláce jen s vlastní, ideálně skleněnou lahví. Hosté cestující letadlem zaplatili povinný poplatek na konto ochrany planety a všechno bude online. Vstupenky, informace, komunikace. Až na vzájemná setkání – ta zůstanou naštěstí naživo. Včetně diváků, filmařů a fanynek se selfíčky u koberce.