Podle vyjádření Fera Feniče nedošlo ze strany zmíněného vlastníka ke splnění podmínek Smlouvy o prodeji společnosti Febiofest s.r.o. „V uplynulých týdnech vrátil Úřad průmyslového vlastnictví ochranné známky FEBIOFEST a MEZINÁRODNI FILMOVÝ FESTIVAL PRAHA – FEBIOFEST zpět do mého vlastnictví,“ uvádí Fenič v oznámení.

„Přes maximální snahu o nalezení řešení, které by zabránilo přerušení 29leté tradice největšího filmového  festivalu v dějinách hlavního města Prahy, jsem musel nakonec přistoupit k tomuto řešení, abych zabránil dalšímu prohlubování poškozování jména festivalu, jeho spolupracovníků a dodavatelů.“

Herec Miloň Čepelka před rozhlasem.
Miloň Čepelka: Chtěli jsme si hrát. Netušili jsme, že to potrvá šestapadesát let

Děje se tak v situaci, kdy organizátoři chystají další, 30. ročník. „Vyvinu veškeré úsilí, abych festival zachránil a získal pro něj nového vlastníka,“ komentuje Fero Fenič nedobrou ekonomickou kondici, do níž současný vlastník festival přivedl. „Věřím, že i když asi ne v obvyklém termínu, přesto jeho původně připravovaný jubilejní ročník v blízké budoucnosti proběhne.“

Mezinárodní filmový festival Praha – FEBIOFEST byl založen roku 1993 nezávislou filmovou a televizní společností Febio, původně pod názvem Mezinárodní přehlídka nezávislého filmu, televize a videa. Vůdčími osobnostmi byli v počátcích režisér Fero Fenič a publicista Pavel Melounek. Původně se festival konal pouze v jednosálovém kině Euroklubu, o rok později proběhl i na Slovensku a do ročníku 2008 návštěvnost vzrostla na 140 tisíc návštěvníků, 12 měst a 43 kinosálů. 

Významné osobnosti

Febiofest se zaměřuje na hranou tvorbu, převážně na celovečerní filmy. Během prvních dvaceti let jeho existence zavítaly na festival významné osobnosti jako Nanni Moretti, Geraldina Chaplinová, Peter Weir, Olivier Assayas, Richard Lester, Roman Polanski nebo Claudia Cardinaleová.

Zlatého ledňáčka si mimo jiných odváží z Plzně komedie kdyby radši hořelo (na snímku Michal Isteník a Miroslav Krobot)
Plzeňské Finále vyhrála hasičská komedie. Ceny mají i seriály TBH a Podezření

Od 15. ročníku se na festivalu udílí Grand Prix festivalu nejlepšímu filmu ze soutěžní sekce Nová Evropa. Rozhoduje o ní porota sestavená z předem přihlášených diváků festivalu; ti se o členství ucházejí na webových stránkách Febiofestu. Čestným předsedou byli v rozmezí let 2008–2013 například olympijská vítězka Věra Čáslavská, kameraman Miroslav Ondříček, architekt Jan Kaplický, výtvarník David Černý nebo dirigent Libor Pešek.