Polívka vstoupil do povědomí diváků nejprve jako svébytná osobnost autorského divadla a spoluzakladatel legendární brněnské scény Husa na provázku. Výraznou stopu zanechává ale také v televizi a na filmovém plátně - od muzikálu Balada pro banditu přes Dědictví aneb Kurvahošigutentág až po Štěstí či Zapomenuté světlo.

Právě křehký snímek Vladimíra Michálka o faráři zápasícím o záchranu kostela i osobní důstojnost festival na hercovu počest promítne.  

Anna Polívková jako koučka Irena
Zápletka zůstala stejná, role se obrátily. Po čem muži touží 2 dopadlo nevalně

Vedení festivalu pokračuje v záslužné tradici premiér klasických českých filmů, které byly vybrány pro digitální restaurování. Letošní ročník nabídne divákům zásadní titul československé nové vlny, filmovou adaptaci románu Milana Kundery Žert, kterou natočil v roce 1968 režisér Jaromil Jireš.

Jak oznámilo vedení na úterní tiskové konferenci, festival rozšíří portfolio aktivit pro systematickou podporu filmových tvůrců, kterou již řadu let představují tvůrčí dílny nebo prezentace projektů ve stadiu vývoje (KVIFF Eastern Promises). Novou aktivitou je letos pilotní ročník projektu KVIFF Talents, jehož celoroční program má za cíl hledat talentované tvůrce a podporovat vznik kreativních audiovizuálních projektů. Přihlášky pro aktuální výzvu budou otevřené do 22. května.

Akce pro Ukrajinu

Karlovarský festival vyjadřuje plnou podporu ukrajinským filmařům a festivalovým organizátorům, a proto bude hostitelem programu Works in Progress 13. ročníku filmového festivalu Oděsa, který se vzhledem k válce na Ukrajině nemůže konat. Na karlovarském festivalu proběhne pod názvem OIFF WIP Selection.

Americký film Johna Berryho Běžel celou cestu (1951)
Na černé listině. Tradiční noirový festival oživí nežádoucí filmaře

Festivalové vedení představilo ve středu také letošní vizuál. Autory hravého kresleného plakátu jsou Jonatan Kuna a Zuzana Lednická ze Studia Najbrt. „Letošní plakát je nejen černobílou, ale i barevnou ilustrací a oslavou toho, co společně každoročně prožíváme na začátku léta na karlovarské kolonádě mezi hotely Thermala Pupp. Najděte si svého Wallyho, ale mnoho dalších postav spojených s festivalovou historií,“ říkají autoři.

Festival uctí i Najbrtovo studio. Výstava Play again! v Galerii umění v Karlových Varech připomene 28 let trvající spolupráci s festivalem.

Karlovarská filmová přehlídka se uskuteční od 1. do 9. července.