Russell Crowe (Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii)

Držitel Oscara a dvou Zlatých glóbů se karlovarskému publiku představí i jako hudebník, a to na zahajovacím koncertu 30. června. Fanoušci filmového Gladiátora se tedy mají na co těšit. 

Russell Crowe není jen výborný herec, ale i zpěvák. Což předvedl na Maltě.Russell Crowe není jen výborný herec, ale i zpěvák. Což předvedl na Maltě.Zdroj: ČTK

Rodák z Nového Zélandu si herectví zkusil už jako šestiletý. Díky robustní postavě vytváří přesvědčivé postavy v akčních a historických filmech (Rychlejší než smrt, Gladiátor, Těžká váha), prosadil se ale i v křehčích rolích, jako byl psychicky nemocný geniální matematik John Nash ve filmu Rona Howarda Čistá duše, za nějž získal oscarovou nominaci a svůj první Zlatý glóbus.

Zazářil jako policista Bud White v oscarovém snímku L. A. - Přísně tajné, ve filmu Insider: Muž, který věděl příliš mnoho, i v Gladiátorovi, který mu přinesl Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Právě tímto filmem započala jeho dlouholetá spolupráce s režisérem Ridleym Scottem, s nímž natočil filmy Dobrý ročník, Americký gangster, Labyrint lží nebo Robin Hood.

Královnin gambit s Alicií Vikanderovou otevře festival
Velké hvězdy, mladí i Sněhurka ve Varech. Největší filmový svátek u nás se blíží

Jeho mnohotvárný herecký talent potvrzují filmy jako Bídníci, Otcové a dcery, Správní chlapi, Muž z oceli a Vyšinutý i sedmidílná série o zakladateli Fox News Rogeru Ailesovi Nejsilnější hlas, za niž dostal další Zlatý glóbus. Jeho režijní debut Cesta naděje obdržel výroční cenu Australské filmové akademie pro nejlepší film.

Herce, který žije trvale v Austrálii, střežila svého času tajná služba. Stalo se tak poté, co časopisu GQ Magazine (9. března 2005) sdělil, že ho na 72. ročníku Oscarů v březnu 2001 informovali agenti FBI, že islamistická skupina Al-Káida připravuje jeho únos. 

Russell Crowe
První hvězda už je ve Varech. Na festival přiletěl herec Russell Crowe

V roce 2022 se opět postavil na obě strany kamery, aby režíroval a vytvořil hlavní roli v thrilleru Poker Face. V současné době je v celosvětové distribuci jeho hororový thriller Papežův vymítač, který natočil Julius Avery. 

Hudební kariéru nastartoval Crowe od 80. let, kdy nahrál první sólový singl I Want To Be Like Marlon Brando. Od roku 1992 byl členem rockové formace Thirty Odd Foot of Grunts, s níž vydal tři alba, nyní hraje s kapelou Indoor Garden Party. Štědře podporuje charitativní projekty a je také majitelem nejstaršího ragbyového klubu v Austrálii.

Zdroj: Deník/Jan Herzán

Ewan McGregor (Cena prezidenta MFF KV)

Kariéra skotského herce, režiséra a producenta je příkladem jedinečného spojení tradic ostrovního herectví s šíří hollywoodské produkce. Držitel Zlatého glóbu, Emmy a dalších cen přiváží na festival film Druhá šance (You Sing Loud, I Sing Louder), v níž si zahrál s dcerou Clarou, která bude spolu s ním hostem letošního ročníku.

Zlomové bylo pro herce setkáním s režisérem Dannym Boylem. S ním natočil několik zásadních filmů své kariéry – zejména Mělký hrob (za nějž získal Empire Award pro nejlepšího britského herce) a Trainspotting (adaptace románu Irwina Welshe, z níž se stal druhý nejúspěšnější britský film všech dob), poté Extra život, kde se potkal s Cameron Diazovou.

Ewan McGregorEwan McGregorZdroj: se svolením MFF KV

V roce 1999 se McGregorovi otevřela cesta do Hollywoodu. Poprvé hrál Obi-Wana Kenobiho v kultovní sci-fi sérii George Lucase ve filmu Hvězdné války: Epizoda I - Skrytá hrozba, točil s Ridley Scottem válečné drama Černý jestřáb sestřelen, s Bazem Luhrmannem muzikál Moulin Rouge!, který získal dva Oscary a herec sám Evropskou filmovou cenu za přínos světovému filmu. Jeho herectví vyhledávali režiséři zvučných jmen: Tim Burton, s nímž natočil příběh Velká ryba, Michael Bay, který ho obsadil do akční sci-fi Ostrov, Marc Forster se svým dramatem Hranice života a také Woody Allen, jenž mu dal jednu z hlavních rolí v romantické krimi Kasandřin sen. Pokračovala i jeho spolupráce s Georgem Lucasem v sérii Hvězdné války, i když pro média přiznal, že na plátně působí příběh atraktivněji, než jaké bylo natáčení. „Ztělesnění nudy,“ označil práci odehrávající se ve valné většině před trikovým plátnem.

Renee Zellweger si užívala atmosféry karlovarského festivalu v roce 2007
Hvězdný třpyt ve Varech: Jak to v minulosti slušelo nejslavnějším herečkám

Zajímavým vkladem do jeho kariéry bylo setkání s autorem bestsellerů Danem Brownem a režisérem Ronem Howardem, který mu dal roli vedle Toma Hankse v adaptaci knihy Andělé a démoni. Rok nato exceloval v thrilleru Romana Polańského Muž ve stínu. Své fanynky okouzlil také v romantickém filmu Lov lososů v Jemenu v režii Lasseho Hallströma.

Bylo otázkou času, kdy se herec vrhne i na režii. Stalo se tak v roce 2016, kdy zadaptoval knihu Philipa Rotha Americká idyla, kde si zároveň zahrál hlavní roli. Zkusil si i žánr hororu - hlavní rolí ve filmu Doktor Spánek od Stephena Kinga, jenž volně navazuje na kultovní Osvícení Stanleyho Kubricka.

Blýskl se rolí ve třetí řadě úspěšného seriálu Fargo, za niž vyhrál Zlatý glóbus pro nejlepšího herce v minisérii a TV filmu. Ve stejné kategorii byl předloni nominován na Zlatý glóbus i za titulní postavu v seriálu Netflixu Halston, kde kraloval jako výstřední módní návrhář, který mu vynesl Cenu Emmy. V současné době natáčí historickou minisérii Gentlemen in Moscow, kterou také produkuje. Vášeň pro cestování a motorky promítl do spoluautorství úspěšných cestopisných dokumentů a seriálů, v nichž figuruje i jako průvodce společně s kamarádem Charleym Boormanem.

V roce 2013 byl Ewan McGregor jmenován důstojníkem Řádu britského impéria (OBE) za své zásluhy v oblasti dramatu a charity.

Robin Wrightová (Cena prezidenta MFF KV)

Její mistrovskou hereckou kreací byla Clair, ambiciózní manželka Francise Underwooda v seriálu Dům z karet. Americká herečka Robin Wrightová má však na kontě řadu dalších skvělých rolí a nedávno natočila i režijní debut Země. Režírovala také několik dílů dalšího pozoruhodného seriálu Ozark.

Respektovaná herečka a filantropka sbírala zkušenosti v mýdlové opeře Santa Barbara, pak se pro ni klíčovou rolí stala titulní postava v epické fantasy Princezna nevěsta (1987) pod režijním vedením Roba Reinera. Možná i proto si tenhle snímek Robin vybrala do programu karlovarského festivalu, který uctí její zdejší účast.

Robin WrightováRobin WrightováZdroj: se svolením MFF KV

Objevila se v jednom z nejvýraznějších snímků poslední dekády minulého století, v tragikomedii Roberta Zemeckise Forrest Gump (1994), kde hrála hrdinovu životní láskou Jenny. Za výkon po boku Toma Hankse získala za ni nominaci na Zlatý glóbus. Dva roky nato dostala krásnou roli ve filmu Nicka Cassavetese Je tak úžasná (1997). V historickém dramatu na motivy románu Daniela Defoa Moll Flandersová si zahrála s Morganem Freemanem, Vyvolený jí přinesl partnerství Bruce Willise a romance Tři do páru Colina Farrella. Pro její další kariéru byla důležitá spolupráce s Anthony Minghellou a film o partnerské krizi Dveře dokořán.

Americká herečka a režisérka Robin Wrightová.
Další hvězda. Herečka Robin Wrightová navštíví festival v Karlových Varech

V dramatu Nejhledanější muž si zahrála po boku předčasně zesnulého Phillipa Seymoura Hoffmana, ve Futurologickém kongresu se potkala s režisérem Ari Folmanem, americká adaptace kultovní švédské krimi Muži, kteří nenávidí ženy (z trilogie Milénium) jí přinesla spolupráci s mistrem thrillerů Davidem Fincherem. V roce 2017 si zahrála poručici Joshi ve filmu Blade Runner 2049 a objevila se také ve Wonder Woman, jež se stala nejvýdělečnějším „superhrdinským“ filmem všech dob.

Jejím vrcholem zůstává výkon v seriálu Dům z karet, za který má mnoho ocenění, včetně tří nominací na Zlatý glóbus, který si odnesla v roce 2014, pěti cen od herecké asociace Screen Actors Guild, pětkrát po sobě dostala nominaci na Emmy, a to za každou sezónu tohoto převratného seriálu z produkce Netflix.

Několikrát si zopakovala spolupráci s Robertem Zemeckisem - ve vánoční klasice Vánoční koleda (2009) a nejnověji v Here, který diváci uvidí letos na podzim. Ve stejné době vstoupí do kin také její další film, fantasy Damsel, kde má hlavní roli.

Na sedmnáct let spojila osobní život s hercem Seanem Pennem, v roce 2007 se dvojice rozešla. Robin Wrightová se angažuje v charitě, působila i jako mluvčí organizace Enough Project usilující o nastolení míru v Kongu, věnuje se ženám v rozvojových zemích.

Jaké hvězdy navštívily v minulosti karlovarský festival:

1994 - Leonardo DiCaprio
1996 - Gregory Peck
1998 - Michael Douglas
2001 - Scarlett Johansson
2001 - Ben Kingsley
2002 - Keira Knihtley
2003 - Morgan Freeman
2004 - Harvey Keitel
2005 - Sharon Stone a Robert Redford
2007 - Danny DeVito
2008 - Robert De Niro
2009 - Antonio Banderas a John Malkovich
2010 - Jude Law
2011 - Judi Dench
2012 - Helen Mirren a Susan Sarandon
2013 - John Travolta
2014 - Mel Gibson
2015 - Harvey Keitel a Richard Gere
2017 - Uma Thurman
2019 - Julianne Moore
2021 - Michael Caine a Johnny Depp
2022 - Geoffrey Rush