Nic jako dřív. Filmový mikrosvět varnsdorfských teenagerů

z filmu Nic jako dřív

z filmu Nic jako dřív | Foto: archiv Deníku

/TRAILER/ Intimní pohled do života teenagerů v pohraničním městě, jejich touze a limitech. O tom je syrový film Nic jako dřív.  

Teo, Renata, Anička a Nikola. Čtyři studenti ve varnsdorfské škole, které čeká maturita. Ale také různé výzvy, první zásadní v jejich životě. Ať je to pocit odpovědnosti z rodičovství, první praxe v cizině či snaha postavit se na vlastní nohy. Které jsou dosti vratké. Nejen kvůli alkoholu, ale i naivním představám… „Život máš takový, jaký si ho uděláš,“ slýchají od pedagogů. Jak s tím ale naložit, když „áčka“ ve škole komplikují připuštění ke zkoušce a okolní svět zapadlého maloměsta mnoho impulsů nenabízí?

z filmu Ten, kdo tě miloval
Jan Pachl dotočil rodinný film podle knihy Marie Poledňákové

Tvůrčí pár Lukáš Kokeš a Klára Tasovská mají za sebou povídku z filmu Gottland a samostatný debut Pevnost. Ve svém dalším filmu (který točili 2,5 roku) sáhli po sugestivnější filmové řeči, intimní observaci. K portrétům, rozčleněným do samostatných kapitol, se hodí. Intenzívně a v kamerových detailech vtahují diváka do světa mladých. Až má občas člověk pocit, zda nebalancují na hraně únosnosti – třeba když sledují své hrdiny opilé a bez kontroly.

Zdroj: Youtube

Výběr i přirozenost neherecké čtveřice před kamerou v každém případě zaslouží obdiv. Je to další dobrý počin na poli domácího sociálního dokumentu, který poctivě mapuje český mikrosvět mimo velká města i naladění těch, jež teprve vstupují do života.

Tibetská vlajka. Ilustrační foto.
Festival Jeden svět ukáže propagandu, problémy imigrantů i Tibet

Vybrali jsme pro vás

Zprávy odjinud