„Chcete-li se dostat na udílení Cen české filmové kritiky a nic výrazného ten rok nenatočíte nebo natočíte něco bez získané nominace, zbývá vám ještě přijmout nabídku na moderování tohoto večera. A tím se zviditelnit ze všech nejvíc, protože budete na obrazovce nejdéle. Právě to se mi podařilo,“ glosuje svoji roli Miroslav Hanuš, který si pro tuto slavnostní příležitost obleče frak a předá jednu z cen v doprovodu Zuzany Stivínové. Sám je držitelem herecké ceny české filmové kritiky, kterou získal před třemi lety za výkon ve filmu Nikdy nejsme sami.

V loňském roce nejvíce kritiky zaujaly snímky Vlastníci, režijní debut Jiřího Havelky a Staříci, pod kterými jsou podepsáni Martin Dušek a Ondřej Provazník. O nejlepší film soupeří i černobílé drama Václava Marhoula Nabarvené ptáče.

V dalších kategoriích figurují herci a filmaři ze snímků Karel, já a ty, Tiché doteky a Na střeše. Speciální cenu Mimo kino, zaměřenou na projekty mimo běžnou distribuci, mohou vyhrát seriály Bez vědomí a Most! nebo krátkometrážní animovaný snímek Dcera. O ocenění Nejlepší dokument usiluje Dálava Martina Marečka, Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie Karla Vachka a Sólo v režii Artemia Benkiho.

Ceny budou letos předávat čeští spisovatelé a spisovatelky spolu s herci, kteří účinkovali ve filmových adaptacích jejich děl. Ve dvojici se potkají například Josef Formánek s Davidem Švehlíkem, Michal Viewegh s Vandou Hybnerovou, Petra Soukupová s Petrou Špalkovou či Jiří Hájíček a Pavel Liška.