Když vás člověk při moderování Na lovu sleduje, dospěje k pocitu, že vás to strašně baví. Je to skutečně tak?
Rozhodně ano. Když se mě lidé ptají, jestli je to těžká práce, tak jim odpovídám, že zatím nezačala, protože práce je něco, co dělat musíte, i když se vám třeba nechce. Mně se ale strašně chce! Z moderování Na lovu se stal můj super koníček, je to velká zábava.
Znáte předem odpověď na tu kterou otázku, která v soutěži padne, nebo se ji dozvídáte až se soutěžícími?
V duchu s nimi zkouším hádat a často odpověď na danou otázku znám, ale mým úkolem je být v rámci hry korektní. To znamená, že mám od režie jasný požadavek, abych do poslední chvíle nic prozrazoval, ani když to vím. Samozřejmě, někdy mi to ujede, zejména když je odpověď nad slunce jasná. To už pak nevydržím dělat tajemno. Ale většinou tajemný jsem.
Zkoušíte si soutěžení i nanečisto?
Jasně, bez toho to nejde. Museli jsme trénovat i na zmiňovaný Superlov. Vypadá to tak, že se všichni včetně kolegů ze štábu sejdeme v ateliéru a hrajeme proti sobě navzájem. Lovci proti lovcům, režisér nebo já proti lovcům a tak různě… Vyzkoušel jsem si i úlohu lovce a docela mi to šlo, ale myslím, že to bylo proto, že jsem nebyl ve stresu, protože se to netočilo. Naostro by to asi bylo o něčem jiném.
A o čem tedy onen osmidílný Superlov bude? Na co byste diváky nalákal?
Superlov je skvělá večerní varianta podvečerního Na lovu – tedy výjimečná, vtipná a napínavá událost. Jde v ní o opačný princip než v Na lovu. Jeden soutěžící stojí vždy proti všem lovcům a hraje se o větší peníze, přičemž během jednoho dílu se prostřídá třeba osm lidí, kteří se pokusí tým lovců porazit. Na první pohled se to zdá nehratelné, ale lidé nám odcházejí i s výhrami, dokonce obrovskými. Superlov se točil ve studiu v Bratislavě, kam se vejdou tři stovky diváků. Bál jsem se, že to bude pro soutěžící stresující, ale vůbec se to nepotvrdilo. Publikum je naopak nabíjelo energií.
Je reálná šance vyhrát v Superlovu milion korun?
Sám jsem na to zvědavý. Ale viděl jsem britskou verzi a tam se to párkrát povedlo. Doufám, že to tak bude i u nás. Mě by nebavilo, kdyby lidi nevyhrávali. Potřebuju, aby plakali i lovci. To je na tom to pěkné.
Pro televizi Nova, potažmo Voyo, natočíte i stand-up speciál. Prvním budou Celebrity kopírující úspěšné divadelní představení, které je vaším autorským pohledem na svět kolem nás a s nímž vyjíždíte i mimo Prahu. Co je pro vás stand-up za disciplínu a do jaké míry uzpůsobujete text situacím, které se právě dějí?
Všechno záleží na divácích a na počasí. Vychází to ze „stand-upové dílny“, že mám danou nějakou pevnou variantu textu, už tedy hodně vybroušenou, abych mohl hodinu a půl mluvit, i kdyby v sále téměř nikdo nebyl anebo nikdo nereagoval. Jakmile ale jakýkoli divák začne jenom trochu spolupracovat, strašně mě baví odbočit ze zajeté koleje a chvíli se mu věnovat. Takže je to různé - někdy text měním hodně a někdy vůbec.
Celebrity uvádíte už od roku 2015. Znamená to, že je chcete zaznamenáním pro televizi uzavřít?
Vlastně ano. Myslím, že v tuto chvíli jsem s nimi na vrcholu a že v nejlepším je třeba přestat. Hrozně rád bych pak udělal a natočil nový stand-up, i když si samozřejmě říkám, že jsem idiot a že se zase chystám do další hrůzy.
Co je pravdy na tom, že stand-upoví herci si navzájem nepřejí?
Obecně mám za to, že v naší branži se nenávidíme všichni, protože koláč, ze kterého chtějí všichni ukousnout co nejvíc, je malý. A stává se, že český umělec má pocit, že když má úspěch někdo jiný, tak mu bere ten jeho. Ale myslím to samozřejmě v nadsázce. Řekněme, že je mezi námi taková příjemná hraná nenávist.
Televizní soutěže: Od Deseti stupňů ke zlaté až k drsnému Survivoru
Nejrůznějších soutěží se na obrazovkách napříč stanicemi objevuje hned několik. Už v polovině sedmdesátých let sklízela úspěch ta s názvem Deset stupňů ke zlaté s moderátorem Přemkem Podlahou a jeho asistentkou Zuzanou Neubauerovou. V osmdesátých let pak u diváků bodoval pořad Šest ran do klobouku, který měl spíš zábavnější charakter a jímž prošla celá řada známých osobností.
S nástupem „devadesátek“ zkoušeli lidé štěstí v soutěžích Risk! a později Riskuj!, Bingo či Kolotoč, mimořádnou sledovanost si dodnes drží AZ-kvíz moderovaný Alešem Zbořilem a Evou Machourkovou, který se na obrazovkách objevuje nepřetržitě už od roku 1997.
V novém tisíciletí se diváci bavili při sledování soutěže Chcete být milionářem? (později Milionář), jejímž prvním moderátorem byl herec Vladimír Čech. Body sklízel i pořad Nejslabší! Máte padáka!, jehož tváří byla herečka Zuzana Slavíková.
Vědomostně-zábavnou formu má i show plná populárních tváří Máme rádi Česko vytvořená podle Holanďana Johna de Mola, která si stále drží slušnou sledovanost od své premiéry v dubnu 2013. Týmové hráčství podpořila také soutěž Co na to Češi vysílaná mezi lety 2016-2021 a moderovaná hercem Tomášem Matonohou.
Dnes už klasikou mezi vědomostními projekty je Kde domov můj?, který od roku 2016 moderuje herec Aleš Háma. Ten mimochodem soutěžícím kladl otázky i při jízdě autem v pořadu Taxík, jehož slogan hlásal, že jde o „jediný taxík, který vám zaplatí“.
Zájem si drží i nejrůznější talentové počiny jako SuperStar či Hlas. Dobrodružný charakter měla Pevnost Boyard, česká verze populární francouzské televizní show, v níž musí pětičlenný tým zdolat fyzicky i psychicky náročné úkoly a jehož cílem je uhodnout heslo k otevření trezoru se sypajícími se penězi. Do stejného soudku spadá i drsná show Survivor Česko & Slovensko, na jejímž konci čeká vítěze výhra ve výši dva a půl milionu korun.