Šestnáct hraných remaků svých animovaných filmů tolik má na kontě Disney Studio. Kniha džunglí, Lví král, Dumbo, Aladin, abychom připomněli ty z po slední doby. Teď k nim přibyla Mulan. Akční pohádka o dívce, která překročí stín tradice velící ženám být poslušnými manželkami u krbu. Když zastoupí starého otce v těžkém výcviku a bitvě proti nepřátelům císaře, vyslouží si navzdory porušení zákazu slávu a uznání.

Poprvé se stará čínská Legenda o Hua Mulan z doby vlády severské dynastie Wei objevila v kině roku 1998. Pro Disney Studio ji natočili v animované verzi Tony Bancroft a Barry Cook a film vydělal 304 milionů dolarů. Aktuální verze bude mít co dohánět, zvlášť když se rozpočet vyšplhal na 200 milionů dolarů, což je zatím Disneyho nejdražší hraný remake. Úspěch není tak úplně nemožný. Studio vsadilo na ženy, což byl s ohledem na ženský příběh i aktuální trend podporovat ženy ve filmu dobrý tah.

Ženský film

Scénář je dílem dvojice podepsané pod Jurským světem (Rick Jaffa a Amanda Silver), k režii byla přizvána Niki Caro. Talentovaná novozélandská filmařka, od níž jsme viděli například Pána velryb, Její případ s Charlize Theron na téma sexuálního obtěžování nebo Úkryt v Zoo.

A tak se z pohádkové Mulan stal ryze ženský film s akčními prvky a zjevnou emancipační notou. Tu autorky šikovně rozehráli díky motivu bojovnice v původní předloze. Mimochodem Hua Mulan byla reálná postava čínské historie a dočkala se různých zpracování.

Scénář nabízí vděčné střety Mulanina bojového nadání s očekáváním okolí. Učí se umění čajového obřadu, ve skutečnosti ale prahne po jiném druhu umění. Stačí jeden pavouk a prezentace před sňatkovými dohazovačkami skončí fiaskem. Půvabné jsou chvíle ve vojenském táboře, kdy se Mulan potýká s přítulností mladíků ve spánku, chůzí po tenkém ledě je i náklonnost k jednomu ze spolubojovníků.

Nelze při tom nevzpomenout na film Yentl o Židovce, jež volí mužský převlek, aby mohla studovat Písmo, který natočila Barbra Streisand.

Vizuální efekty

V půli se film překlopí do akční podívané a ke slovu přijde dívčina kuráž blížící se pro změnu Johance z Arku. Režisérka sází na efekt, pracuje s rituálními barvami, vlajícími prapory, pečlivou bojovou choreografií, velkorysou jízdou kamer, s panoramaty krajiny.

Občas přitlačí na emoce, má ale citlivou pomocnici v hlavní herečce Yifei Liu, jež nenechá postavu padnout do patosu a je uvěřitelná i v bojových scénách. Autenticitu dává filmu i ostatní čínské obsazení a dobrá práce s hudbou. Je to solidní výpravná podívaná, jíž nic zásadního nechybí, ale jejíž emancipační ambici ocení více divačky asijské nežli jiné.

Hodnocení Deníku: 70 procent