Snímek z pera Ivana Fíly zachycuje dramatické události 21. srpna 1968 v Československu. Režisér Nikolaev svěřil hlavní roli lékaře a politika Františka Kriegela Tomáši Töpferovi, který ji chápe jako svou životní. „Téma tohoto filmu je obrovské. Je velmi potřebné, aby se o něm vědělo. Každý by měl znát, co znamenal rok 1968 v historii Československa a poznat příběh Františka Kriegela. Je jednak důležitým připomenutím pro pamětníky, ale také novým sdělením pro současnou mladou generaci,“ říká jednasedmdesátiletý herec o postavě skutečného hrdiny, který se jako jediný vzepřel Brežněvovi a nepodepsal takzvaný Moskevský protokol.

Švehlík jako Ludvík Svoboda

Roli manželky hlavního hrdiny Rivy Kriegelové si zahrála slovenská herečka Zuzana Mauréry, Alois Švehlík ztvárnil prezidenta Ludvíka Svobodu, Jiří Ployhar premiéra Oldřicha Černíka, Přemysl Bureš politika Josefa Smrkovského, slovenský herec Daniel Heriban hraje Alexandra Dubčeka. Adrian Jastraban se ujal postavy dlouholetého přítele Františka Kriegela - ctižádostivého komunisty Gustáva Husáka, který se následně dostane do čela KSČ a postaví se proti Krieglovi.

Spory o film

Scenárista Fíla chtěl původně film i režírovat, kvůli opakovaným tvůrčím a finančním sporům s producentem Milošem Šmídmajerem však byl z postu režie odvolán. Projekt byl nějaký čas u ledu, hrozilo, že přijde i o grant ze státního fondu. Režijní nabídku dostal Peter Bebjak, ten ji však odmítl. Nakonec se režie ujal Nikolaev (Lidice, Báječná léta pod psa, …a bude hůř, Střídavka). „Autorem námětu a iniciátorem projektu nebyl Fíla, ten dostal za napsání scénáře honorář, který mu v dané fázi smluvně náležel. Bebjak, jenž dostal nabídku film režírovat přede mnou, ji odmítl nikoli z ohledu k Fílovi, ale kvůli nemožnosti dopsat do jeho smluvně chráněného scénáře další hlavní postavu," podotkl režisér loni pro iDnes.

Fíla s jeho vysvětlením nesouhlasil s tím, že změnu režiséra neschválil ani státní fond kinematografie, jenž poskytl filmu grant a že se bude soudně bránit. „Poté, co byly doloženy změny v patřičné žádosti a další nutné dokumenty, byla výměna režiséra filmu o Kriegelovi schválena," potvrdila však v pátek ředitelka fondu Helena Fraňková. 

Lekce odvahy

Nikolaev vnímá příběh v dnešní době jako důležité poselství pro diváky. „Líčí historické drama, kdy jsou naděje a sny malého státu rozdrceny agresivní velmocí. Poselství snímku je navíc krutě aktualizováno chováním Putinovského Kremlu na Ukrajině. Každý divák tak dostane díky Františku Kriegelovi lekci osobní odvahy,“ míní režisér.

Ambiciózní projekt společnosti Bio Illusion se začal natáčet v listopadu 2021 na Ukrajině (v Buči nedaleko Kyjeva), pokračoval natáčením v Čechách, poslední záběry vznikly letos v červnu v polské Varšavě, kde se točily scény v Kremlu.

Premiéru tvůrci plánují na jaro 2023.