Kolekce filmů z různých časových období a režijních i tematických přístupů zahrne muzikál v celé jeho šíři i historickém kontextu. Letošní ročník projektu bude mít tradičně premiéru na Letní filmové škole, poté vstoupí do kin. Jeho dramaturgové tak pokračují v představování základních filmových žánrů a jejich vývoje od počátku ke dnešku.

Divácky atraktivní

„Výběr filmů daného žánru se opět řídil několika podstatnými kritérii, ke kterým patří zásadní význam pro filmovou historii, nesporná vizuální kvalita, vytvoření dostatečně kompaktní kolekce a divácká atraktivita. V neposlední řadě pak Projekt 100 navazuje na sekci věnovanou muzikálům na Letní filmové škole, což krásně propojuje aktivity Asociace českých filmových klubů,“ vysvětlila ředitelka přehlídky Radana Korená.

Sestava filmů je dostatečně různorodá geograficky (dva americké, jeden evropský, jeden domácí, jeden australský), dobou svého vzniku (1952-2001) i dílčími tématy objevujícími se v jednotlivých filmech.

Nejstarší z nich dílo Stanleyho Donena a Genea Kellyho Zpívání v dešti, legenda všech muzikálů, je hravou satirou na Hollywood 20. let i mimoděčnou historickou lekcí o jedné z klíčových etap vývoje kinematografie. Podmanivá nálada snímku z roku 1952, kde si s Kellym zatančila Debbie Reynolds, prostě nestárne.

Stejně jako doma zatím nepřekonaný český westernový muzikál o whisky, limonádě, padouších a „bárech, kde houstne dým“ Limonádový Joe aneb Koňská opera. Jiří Brdečka měl krásně lehké a vtipné pero a režisér Oldřich Lipský šťastnou ruku, obsazení s Karlem Fialou, Milošem Kopeckým, Květou Fialovou a Olgou Schoberovou funguje a baví dodnes. Nemluvě o textech písní, jež časem zlidověly.

Parodie i drama

Parodie Jima Sharmana na béčkové horory Rocky Horror Picture Show, nabízející v osobitém pojetí rockovou hudbu, vznikla podle 25 let úspěšného britského muzikálu. V lehce erotické noční můře, která neuznává žádné hranice, možná leckoho překvapí účast od Susan Sarandon po Barryho Bostwicka.

Fanoušky Formanova slavného muzikálu potěší, že ve výběru jsou i jeho Vlasy snímané kamerou Miroslava Ondříčka. Jeden z nejslavnějších muzikálů z Broadwaye dostal ve filmové adaptaci Miloše Formana pořádný říz. Jeho soundtrack je mimořádný a herecké i tanečně-pěvecké party v čele s Treatem Williamsem jsou nezapomenutelné.

Velkolepou tečkou za minikolekcí je Moulin Rouge z roku 2001, který napsal režisér Baz Luhrmann se svým dvorním spoluautorem Craigem Pearcem, jenž je podepsán i pod jeho Romeem a Julií a Velkým Gatsbym. Úchvatná hudební romance ve výtvarně nápaditých kulisách nočního kabaretu a s působivým angažmá Nicole Kidman a Ewana McGregora, kteří okouzlují svými pěveckými i tanečními čísly.

Ať už si najdete čas na kterýkoli z nich, vězte, že nebudete litovat. Vždycky je na co se dívat, čemu naslouchat, čím se bavit i dojímat a koneckonců třeba se i inspirovat k vlastnímu tanci či zpěvu při východu z kina.