Mezinárodní přehlídka nabízí jako každý rok program pro celou rodinu, projekce, debaty s tvůrci, interaktivní snímky, animované dílny i výlety mimo kina. Jako jeden z prvních tuzemských filmových festivalů se navíc koná v off-line režimu, tedy naživo. Návštěvníci se po delším čase mohou v Liberci setkat nejen prostřednictvím nejrůznějších videochatů, ale zažít společnou podívanou přímo v kinosálech, setkávat se a diskutovat.

Na Anifilm letos dorazí mimo jiné hosté z USA: režisér Dash Shaw a výtvarnice Jane Samborski, tvůrci celovečerního soutěžního filmu Kryptozoo. Jejich tvorba je českým fanouškům animace už známa – díky snímku Jak se mi potopila střední škola.

Jedním z prvních českých hostů bude Edgar Dutka, který v úterý večer převezme v rámci slavnostního zahájení přehlídky cenu za celoživotní přínos animovanému filmu. Scenárista, režisér, spisovatel a pedagog má na kontě přes čtyřicet scénářů – mimo jiné k filmům O Maryšce a vlčím hrádku, Křesadlo, Odyssea nebo Na půdě.

Zdroj: Youtube

Na festivalu bude k vidění průřez jeho animovanou tvorbou i ukázky z celovečerního filmu Golem, na němž spolupracuje dlouhý čas s Jiřím Bartou. Dorazí také Alexandra Májová, která potěší děti vtipnou sérií Mlsné medvědí příběhy, potkat tu můžete i známého muzikanta Milana Caise, který bude v porotě videoklipů.

Program pro rodiny s dětmi

Rodiny s dětmi ocení program v sekci Bilance, který je přehlídkou celovečerních filmů uvedených do české distribuce v nedávné době. V dílnách animace si děti mohou pod vedením odborných lektorů vyrobit vlastní film, případně vyzkoušet pomocí paličky, alobalu či rumpálu, jak se dělají filmové zvuky a ruchy. Chybět nebudou ani divadelní představení pro nejmenší diváky.

A filmové novinky? Minout byste určitě neměli snímek Myši patří do nebe, který tu má domácí premiéru a vypráví o tom, že ani v nebi není pozdě na přátelství. Za pozornost stojí výstava jeho loutek a scén. 

Pro milovníky přírody je tu nesoutěžní filmový program Planeta A, který nabídne výběr snímků reagujících na problémy životního prostředí, cesty vesmírem i návraty do hluboké minulosti. Je mezi nimi i adaptace známé knížky Muž, který sázel stromy. Tématu se nevyhnou ani oblíbené půlnoční programy. Někoho možná překvapí parodie a ironické filmy – i tak se dá vyprávět na aktuální společenské téma.

Centrem festivalu bude stejně jako loni liberecký zámek, kde se můžete po projekci projít zahradním zákoutím.