Cenu za celoživotní dílo dostane legenda animovaného filmu Jurij Norštejn z Ruska. Převezme ji při zahajovacím večeru. „Jednání postoupila, na 99 procent to dopadne, protože zároveň ten samý den, 6. května, dostane čestný doktorát na AMU a pak ho odvezeme do Třeboně. Jeho Pohádka pohádek je pořád braná jako nejlepší animovaný film vůbec,“ řekl producent Tomáš Rychecký.

Třeboň zvítězila. Po čtyřletém soupeření se festivaly Anifilm a AniFest dohodly. Příští rok bude je jen jeden festival, v Třeboni. Na snímku producent Anifilmu Tomáš Rychecký a mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.První ohlášenou novinkou je totální animace. Její princip spočívá v tom, že místo střihu a pohybu kamery se obrazy vytváří animací. „Změny obrazu se dělají výtvarně, jeden předmět se změní v jiný. Například v Husitech je postava Wartemberka, z hlavy mu najednou vyroste šachovnice, na níž se objeví figury hlavních postav filmu,“ popsal pro Deník Tomáš Rychecký.

Festival přinese na toto téma filmy, dílny i přednášky. Prvním Čechem, který dělal totální animaci, byl Igor Ševčík (1951 – 2003), dnes zapomenutý autor. „Anifilm ho připomene retrospektivou,“ řekla mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.

Průřez dílem uvede i Pavel Koutský, významný představitel totální animace. Ten jezdil do jižních Čech již jako kluk na dovolenou s rodiči a v roce 2002 stál v Třeboni u zrodu AniFestu: dělal znělku pro první ročník i několik dalších.

Babka vs. mumie aneb Pouliční animovaný souboj, jedna z novinek Anifilmu 2013.„Jezdím sem hodně rád. 
S kamarády jsme tři roky po sobě jeli na festival na kolech, to bylo moc zábavné. Je to srdeční záležitost," řekl Deníku při třeboňské premiéře Husitů Pavel Koutský.

V Třeboni se od roku 2002 do roku 2008 pořádal AniFest. Pak se přestěhoval do severočeských Teplic, na jihu  ho nahradil Anifilm. Po čtyřletém soupeření se loni festivaly spojily. „Zaplaťpánbůh. Rozdělení byla naprostá hloupost, směšné, nikdo se v tom nevyznal. Jak se mohou dohodnout lidé v politice, když se ani pár animátorů nedohodne na jednom festivalu?“ glosoval Pavel Koutský.

Třeboňský festival považuje za úžasný i proto,  že mu město dává nádherný rozměr. Na náměstí se všichni hned potkají. „Je to v dobrém slova smyslu kulisa loutkového filmu. A jsou tu také výborné ryby,“ řekl 
s úsměvem Pavel Koutský.