V kategorii literární příprava celovečerních hraných filmů získal nejvyšší částku 100 000 korun Ivan Stehlík za povídku Scenárista. V kategorii literární příprava televizní dramatické tvorby zaujal nadaci nejvíc scénář Kristiny Dufkové Sprateček, za nějž získala šek na 70 000 korun. Finanční podporu získali také Jaroslav Žváček, Michal Baumbruck, Karel Čabrádek, Petr Koubek či Václav Hašek. Letos jde o nejvyšší počet oceněných v historii nadace. Ta od svého vzniku v roce 2006 rozdala nadějným autorům přes pět milionů korun.

Dominují příběhy ze současnosti

„Doufám, že půjde o pozitivní impulz na startu kariéry všech autorů. V minulosti už získala finanční podporu dnes úspěšná spisovatelka Petra Soukupová nebo Irena Hejdová, novinářka a scenáristka filmu Děti noci,“ řekl k tomu Martin Chalupský, předseda správní rady nadace. Poznamenal také, že se autorská tvorba posunula od komedií a detektivek v prvních letech k vážnějším, často historickým, látkám. Nyní dominovaly příběhy ze současnosti. „V aktuálním kole jde vesměs o náměty současné nebo z nedávné minulosti,” řekl Edgar Dutka, člen výboru. “Je to pochopitelné s ohledem na skutečnost, jak malou uměleckou reflexí prošla dosud doba, v níž žijeme, a léta, která si většina populace dobře pamatuje.“

Tři oceněné scénáře v kinech

Z oceněných látek našly v posledních letech cestu na plátna kin Děti noci, Hlava-ruce-srdce a Poupata – pozoruhodný hraný debut scenáristy a režiséra Zdeňka Jiráského, který měl premiéru na sklonku loňského roku a minulý týden vyhrál cenu filmové kritiky za nejlepší kameru pro Vladimíra Smutného a za herecký výkon Vladimíra Javorského. Na obrazovkách České televize se letos také objeví třetí podpořené dílo, televizní film Lehká jako dech podle scénáře Anny Mikulkové a v režii Víta Olmera.

Termín uzávěrky dalších přihlášek pro kategorii literární příprava celovečerních hraných filmů stanovila nadace na 31. března.