Prestižní soutěžní přehlídku na ostrově Lido otevře americko-britské horolezecké drama Everest z dílny režiséra Baltasara Kormákura. Připomíná jednu z nejtragičtějších expedic na nejvyšší horu světa z roku 1996, kdy na Mount Everestu zahynulo osm horolezců. V hlavních rolích uvidíme Robin Wrightovou, Keiru Knightleyovou a Jakea Gyllenhaala.

Mezi jednadvaceti snímky, které mají šanci vyhrát na závěr přehlídky 12. září Zlatého lva, figurují mj. Bellocchiova Krev mé krve, Remember Atoma Egoyana o muži, jenž náhodně objeví nacistu, který zavraždil jeho rodinu či Beasts of Nation od Caryho Fukunagy o dětském vojákovi zataženém do občanské války v Africe.

Atraktivní podívanou slibuje také americký snímek Dívka z Dánska, životopisné drama režiséra Toma Hoopera o dánském malíři Einaru Wegenerovi, prvním známém transsexuálovi. Není bez zajímavosti, že hlavní roli ztvárnil britský hezoun Eddie Redmayne, ačkoli původně se pro tuto roli počítalo s Nicole Kidmanovou.

Soutěžit bude i film Marguerite, na jehož výrobě se podílela Česká republika. Film, který natočil Francouz Xavier Giannoli, je inspirován životem operní pěvkyně Florence Fosterové Jenkinsové. Na snímku zasazeném do 20. let se Česko podílelo spolu s Francií a Belgií. Natáčel se loni především v Praze, která tak suplovala Paříž.

O vítězi rozhodne osmičlenná porota, již povede mexický režisér Alfonso Cuarón a v níž zasednou například americká režisérka Elizabeth Banksová nebo německá herečka Diane Krugerová. Loňským vítězem byl film Roye Anderssona Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě, který jsme měli možnost vidět i u nás.

Slavná jména lákají také na nesoutěžní filmy oficiálního výběru, jenž zahrnuje dohromady přes padesátku děl. Návštěvníci festivalu se tak mohou těšit na Go with Me USA s Anthonym Hopkinsem, na krátký film The Audition, pro který získal Martin Scorsese Brada Pitta, Leonarda DiCapria a Roberta De Nira, nebo na dokument Janis ohlížející se za životem i kariérou zpěvačky Janis Joplinové.