„Chci poděkovat všem třem Radám Státního fondu kinematografie, které po celou tu dobu, kdy Nabarvené ptáče vznikalo, mu věnovaly svoji důvěru. I díky jejich podpoře se film podařilo vůbec natočit, a poté včas přihlásit do Benátek," říká Marhoul o svém hvězdně obsazeném dramatu, kde hrají Stellan Skarsgård, Udo Kier či Harvey Keitel.

Na snímku kameraman Vladimír Smutný (vpravo) při natáčení s Václavem Marhoulem - film Nabarvené ptáče
Všechno vidím v obrazech, říká Vladimír Smutný oceněný ve Varech

„Všichni chtějí do Benátek jet,“ řekl včera Deníku šťastný režisér a producent. „Pevně věřím, že je producenti případně vyvážou z jejich aktuálních projektů.“ Film bude mít dva standardní termíny slavnostního promítání, není ještě definitivně stanoven, pravděpodobně to bude 1. nebo 4. září.

Čekání od roku 1994

Filmy podpořené Fondem sbírají ceny na řadě mezinárodních festivalů. Animované, krátké, dokumentární nebo studentské. „Teď se konečně prosadil i celovečerní hraný film, a to rovnou v Benátkách," komentuje úspěch Marhoulova filmu Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie.

Natáčení filmu Nabarvené ptáče:

Nabarvené ptáče bylo vybráno do dvacítky filmů z více než patnácti set přihlášených projektů. Na podobný úspěch čekal majoritně český film od roku 1994, kdy byl v hlavní soutěži uveden Život a neuvěřitelná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina režiséra Jiřího Menzela.

Už před několika dny bylo oznámeno, že Nabarvené ptáče se představí také ve speciální sekci na podzimním festivalu v Torontu, který je pomyslnou vstupní branou na filmový a distribuční trh v Severní Americe.

Film Nabarvené ptáče představuje první ukázku
Marhoulovo Nabarvené ptáče představuje první ukázku