Kočár do Vídně (1966) – ve filmu režiséra Karla Kachyni, který jej natočil podle námětu Jana Procházky, ztvárňuje zoufalou venkovskou ženu. Němci jí pověsili muže a osud jí přivedl do rukou mladého vojáčka, na němž může vykonat svou pomstu…

Pension pro svobodné pány (1967) – ve filmu Jiřího Krejčíka, natočeného podle divadelní hry irského spisovatele Seana O'Caseyho, skvěle ztvárnila „lepou děvu“. Spoluhráči jí byli pánové Josef Abrhám a Jiří Hrzán.

Svatba jako řemen (1967) – režisér Krejčík obsadil herečku i do svého dalšího snímku, jedné z nejúspěšnějších trezorových komedií. V příběhu z malého města, který se odehrává v rozmezí necelých čtyřiadvaceti hodin, se Iva Janžurová stává „obětí“ tří opilých týpků, kteří se dostávají do podezření, že ji coby prodavačku znásilnili.

Světáci (1969) – kdo by neznal příhody tří venkovských fasádníků, kteří pracují v Praze na obnově domů a které láká pražský noční život…. Ve filmu Zdeňka Podskalského ztvárnila Iva Janžurová další vnadnou dívku, která si hraje na „dámu“ z vyšší společnosti vedle kolegyň Jiřiny Bohdalové a Jiřiny Jiráskové.

Iva Janžurová.
Iva Janžurová slaví 80: Chtěla jsem si jen číst, ale profese mě žene dál

Petrolejové lampy (1971) – v dramatu Juraje Herce, natočeného podle románu Jaroslava Havlíčka, ztvárnila tragický osud stárnoucí dívky Štěpy, žijící na přelomu století v dusném prostředí českého maloměsta. Jejího ženicha, nemocného a zkrachovaného důstojníka, skvěle vyšil Petr Čepek.

Drahé tety a já (1974) – další skvělou komediální kreaci předvedla ve filmu režiséra Zdeňka Podskalského. Coby Hermínka se snažila představit svým tetám Fany a Andělce snoubence, číšníka Michala a v podání Jiřího Hrzána.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976) – kdo by neznal Plhu, Tučka a Šlajse, Hujera, Jiřího Kroupu, češtináře Hrbolka a paní Týfovou… Právě jí propůjčila Iva Janžurová tvář ve filmu Oldřicha Lipského.

Iva Janžurová.
Iva Janžurová slaví významné jubileum, rodná Žirovnice jí posílá přání

Zítra to roztočíme, drahoušku…! (1976) – příběh o soužití sousedů Bartáčkových a Novákových natočil režisér Petr Schulhoff. Iva Janžurová v něm zaperlila po boku Františka Peterky.

Což takhle dát si špenát (1977) – ve sci-fi komedii Václava Vorlíčka se herečka objevuje v roli matky i batolete…

Výlet (2002) – ve filmu režiséry Alice Nellis je starostlivou babičkou, která se tak trochu plete dětem do života.

Teroristka (2019) – v černé komedii Radka Bajgara se rozhodne postavit lokálnímu gaunerovi, který rád manipuluje, vyhrožuje a vydírá kdekoho ve svém okolí.