Na terase Thermalu byla včera k vidění první ukázka jednoho z nových domácích projektů, snímku Hovory s T. G. M. Jeho spoluautor a režisér Jakub Červenka se inspiroval knihou Pavla Kosatíka i slavnými dopisy Karla Čapka preziden- tu T. G. Masarykovi. „Film vychází ze setkání obou mužů v topolčanském parku, jež se odehrává 26. září 1928,“ říká tvůrce, jenž pracoval s Kosatíkem na scénáři.

Film je vystavěn hlavně na dialogu obou osobností, jež spolu rozmlouvají na procházce parkem a dotýkají se témat jako osobní čest, rozpor mezi profesní a rodinnou povinností, národní otázky či politika. „Tomáš G. Masaryk byl rozporuplnou osobností, u které se v žádném případě nemůžete nudit,“ říká Martin Huba, jenž prezidenta osvoboditele ve filmu hraje.

Nikoli poprvé, kostým Masaryka oblékl už v historické sérii Roberta Sedláčka České století. „Proč mě takto obsazují? Jsem starý muž, ale mám prý klukovské oči, řekl mi kdysi na vysvětlenou Robert Sedláček. No, tak je to asi pravda. Byla to pro mě znovu velká čest jej hrát. Za masarykovského specialistu se ale nepovažuji. Naopak, dozvěděl jsem se o něm další nové věci, takže pokaždé je to pro mě svátek. Jsem za tuto nabídku vděčný.“

Jeho herecký kolega Jan Budař, který ztvárňuje Karla Čapka, se připojuje. „Pana Čapka jsem nikdy nehrál, je to moje premiéra. Krásná práce, dva měsíce s inspirativním člověkem, filozofem a spisovatelem. Uvědomil jsem si, že důležitější pro mě byla příprava a cesta k němu nežli cíl samotný,“ svěřil se herec. „Díky Karlu Čapkovi jsem se mimo jiné naučil psát pravou rukou.“

Dobu prý film nijak blíže vysvětlovat nebude, režisér věří, že najde poučeného diváka. „Podstatou projektu jsou otázky směřované Masarykovi, včetně těch méně příjemných týkajících se jeho privátních věcí,“ říká. „Ve filmu vystupují i další postavy, hrají je Roman Luknár a Lucia Sipošová, mají ale méně prostoru.

„Když jsem projekt začal připravovat, čekali jsme se ženou dítě. Říkal jsem si tehdy, do jakého světa ho asi přivedu. I to byl základ idey našeho filmu. Žijeme v době, jíž často vládnou povrchní věci, podstata nám uniká. Náš film by měl být jakýmsi návratem k hodnotám,“ vysvětluje režisér, jehož film vstoupí do kin 18. října a s nímž tvůrci chtějí pracovat i ve školách.