Muzikál La La Land má šanci získat zlatou sošku Oscara mimo jiné za nejlepší film, nejlepší hudbu i nejlepší režii. Také jeho protagonisté Emma Stoneová a Ryan Gosling mohou získat letošní cenu americké filmové akademie.

O nejlepší film se La La Land utká se sci-fi snímkem Příchozí, který má celkem osm nominací, dramatem Mela Gibsona z druhé světové války Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny či se zmodernizovaným westernem Hell or High Water (Ať se stane cokoli), v němž zní hudba Nicka Cavea. Na nejlepší film byly nominovány i snímky Místo u moře, Skrytá čísla, Lion, Moonlight a Fences (Ploty).

Na rozdíl od předchozích dvou ročníků filmových cen, kdy byli organizátoři kritizování za "příliš bílé Oscary", jsou letos mezi nominovanými na hlavní ceny například černošský začínající režisér Barry Jenkins za snímek Moonlight, který vypráví o životě mladého homosexuála tmavé pleti v USA, nebo herec Denzel Washington za výkon v hlavní roli ve filmu Fences (Ploty).

O Oscara pro nejlepšího herce se Washington utká s Caseym Affleckem, Andrewem Garfieldem, Ryanem Goslingem a Viggem Mortensenem. Na nejlepší herečku v hlavní roli byly nominovány Isabelle Huppertová, Ruth Neggaová, Natalie Portmanová, Emma Stoneová a Meryl Streepová, která tak dosáhla historického rekordu v počtu nominací pro herečku.

Čtěte také: Udílení filmových cen Zlatý glóbus ovládl muzikál La La Land

O cenu za nejlepší režii budou letos bojovat Denis Villeneuve za film Příchozí, Mel Gibson za snímek Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, Damien Chazelle (La La Land), Kenneth Lonergan (Místo u moře) a Barry Jenkins (Moonlight).

V kategorii cizojazyčný film postoupily do finále o Oscara íránské drama Klient, australský příběh o zakázané lásce v domorodém kmeni nazvaný Tanna, švédský snímek Muž jménem Ove, dánský váleční snímek Under sandet (Minové pole) a německá tragikomedie Toni Erdmann, která v prosinci ovládla Evropské filmové ceny vítězstvím v pěti kategoriích.

Český zástupce v kategorii krátkometrážních animovaných filmů černá komedie Happy End režiséra, scenáristy a kameramana Jana Sasky, který se dostal do širší nominace deseti filmů, do závěrečného kola nepostoupil.

Vítězové 89. ročníku cen americké filmové akademie budou vyhlášeni na galavečeru v Los Angeles 26. února.

Přečtěte si: La La Land se s láskou a Hollywoodem nemazlí