Tak to bylo i v případě Plecha, majitele firmy s drony, kterého Jiří Mádl ztvárnil. "Petr nejprve chtěl, abych to hrál jako civilní roli," začíná vyprávět Jiří Mádl. Ten ale postavu pojal po svém a nechal se inspirovat raperem Katem z kapely Prago Union, který měl ve snímku původně hrát. "On není materiálně založený, je intelektuál a pravý opak Plecha. Vzal jsem si z něho jen ty vnější znaky," přibližuje Jiří Mádl.

Podle hudebníka se jako Plech oblékal, vypadal podobně, rapoval i mluvil. Specifickou mluvu Jiří Mádl poctivě trénoval dokonce přímo s raperem. " Věděl jsem, že když si to člověk nacvičí, jede na autopilota a naučí se ne konkrétní věty, ale rovnou mluvit jako on," říká. Nejprve herci Petr Zelenka prý nerozuměl, nějaké scény proto upravili dodatečně. Plechovi ale zkrátka občas rozumět není, a tak musí opakovat.

Jiří Mádl se učil také rýmovat, chodil v noci po Nuslích jako Kato a se sluchátky v uších rappoval každý den. "Myslím, že jsem chytil tu atmosféru," uvažuje. I na plátně jeho rap uslyšíte. Kvůli roli přibral a trochu mu oholili vlasy. "Najednou jsem zjistil, že si jsme s Katem podobní," líčí.

Drony herci neovládali 

Ačkoliv Plech a Pavel ve snímku létají s drony, herci je ve skutečnosti neovládali. "Profesionální drony jsou drahé, takže nám nedovolili vzlétnout. Jen jsem drželi ovladače a hýbali palečky," směje se Jiří Mádl. Přípravě na manipulaci s přístrojem se však nevyhnuli. "Učili jsme se odstrojování dronu, připravování na let a nakládání do auta," prozrazuje. Jiří Mádl sám vztah k dronům nemá, a to ani k těm, které pořizují záběry při natáčení. "Nelíbí se mi, jak je to robotické," přiznává.

Snímek Modelář viděl herec poprvé v rodných Českých Budějovicích na předpremiéře v pátek 31. ledna. Jaký dojem v něm výsledek zanechal? "Mám podobný pocit, jako když jsem si poprvé přečetl scénář. Nejdřív jsem smál a nevěděl jsem, že to bude takhle tuhnout," odpovídá. Vývoj příběhu ve snímku Modelář je totiž opravdu nepředvídatelný.