Newman zemřel v pátek ve věku třiaosmdesáti let. Podlehl v boji s nevyléčitelným onemocněním rakovinou. Během své kariéry byl herec desetkrát nominován na Oskara, jehož získal v roce 1987 za nejlepší výkon ve filmu Barva peněz.

Svou kariéru ukončil s ohledem na věk a zdravotní stav v roce 2007, protože podle vlastních slov nebyl s to podávat nejlepší výkon. "Už nejsem schopen pracovat…na takové úrovni, na jaké bych chtěl," prohlásil v televizním vysílání ABC.

"Když začínáte ztrácet paměť, začínáte ztrácet sebedůvěru, začínáte ztrácet nápady. Takže myslím, že pro mě je to už zavřená kniha," řekl Newman.

S ohledem na blíže neurčené zdravotní problémy odvolal počátkem letošního roku režijní účast na přípravě Steinbeckova díla "O myších a lidech". Zároveň popřel zprávy o svém postižení zhoubnou nemocí a vydal prohlášení, v němž uvedl, že se mu "daří dobře".

Navzdory mužnému zjevu a pronikavému pohledu modrých očí, které mu dodávaly lesk romantického hrdiny, ocitl se Newman často v rolích rebelů, drsných chlapíků a ztroskotanců. "Vždycky jsem byl charakterní herec," pronesla kdysi hvězda na téma svého žánrového zařazení.

Točil s nějvětšími hvězdami

Paul Newman si zahrál ve zhruba šesti desítkách filmů a spolupracoval s největšími osobnostmi filmového hollywoodského světa - Alfredem Hitchcockem, Robertem Altmanem, Martinem Scorsesem, Elizabeth Taylorovou, Lauren Bacallovou, Robertem Redfordem a Tomem Hanksem.

Proslavil se filmem Někdo tam nahoře mě má rád, kde hrál boxera Rockyho Graziana. V roce 1958 se seznámil se svou budoucí manželkou Joanne Woodwardovou při natáčení filmu Dlouhé horké léto, kde hrál žháře.

Mezi nejznámější snímky, v nichž hrál, patří kasovní trháky Butch Cassidy a Sundance Kid nebo Podraz, v nichž byl jeho filmovým partnerem Robert Redford.

Paul Newman získal řadu dalších cen, mezi něž patří Zlatý glóbus, cena Emmy a cena na festivalu v Cannes.

Paul Newman byl jedním z mála herců, který nikdy nepropadl slávě a bohatství. Veškeré své příjmy z filmového řemesla věnoval Paul Newman na dobročinné účely, usilovně se zasazoval o zastavení masivní výroby zbraní.

V roce 1988 spoluzaložil filantrop Newman mezinárodní organizaci Wall Gang Camp zaměřenou na pomoc dětem, které onemocněly rakovinou a jinými vážnými chorobami. Součástí programu je rovněž podpora rodinám postižených dětí.

Během posledních 15 let darovala jeho potravinářská společnost Newman´s Own více než 200 milionů dolarů na dobročinné účely. Podle některých názorů právě cena Jean Hersholtové za humanitární činnost udělala Newmanovi větší radost než získání Oscara.

Na filmovém plátně se naposledy objevil po boku Toma Hankse ve filmu Cesta do zatracení natočeném v roce 2002. Jeho poslední rolí byl hlas, který o čtyři roky později propůjčil postavě Doca Hudsona v animované komedii Auta.

Jeho zálibou byly automobilové závody.

Denisa Karfíková, Tomáš Novák

Odešel Butch Cassidy i Frajer Luke
Hombre, Luke, Roy Bean či Henry Gondorff – tyhle sympatické frajery spojuje jediné jméno – Paul Newman. Americký herec, s jehož kariérou je spjato i dlouhé období Hollywoodu, zemřel ve věku 83 let. Narodil se v rodině židovského obchodníka, a brzo se začal zajímat o herectví. Hrál na Broadwayi, od poloviny 50. let sbíral zkušenosti také ve filmu. Osobním i profesním mezníkem se pro něj stal film Dlouhé horké léto – za roli žháře Bena dostal cenu na festivalu v Cannes a při natáčení se sblížil se svou druhou ženou herečkou Joanne Woodwardovou, s níž žil až do své smrti. Režíroval, měl vlastní produkční společnost, podporoval nekonzervativní politiky (mj. McCarthyho), byl úspěšným automobilovým závodníkem a poslední léta se věnoval podnikání v oblasti gastronomie. Po smrti syna Scotta (1978) způsobené předávkováním drogami založil s přáteli Nadaci Scotta Newmana pro boj proti drogám. V roce 1985 dostal Oscara za přínos světovému filmu.
(ska)

Filmy, v nichž Paul Newman hrál a byl nominován na Oscara:
Kočka na rozpálené plechové střeše – nominace 1959 za herecký výkon
Biliárový král – nominace 1962
Frajer Luke – nominace 1968
Bez zlého úmyslu – nominace 1982
Rozsudek – nominace 1983
Barva peněz – získal Oscara v roce 1987
Nejsem blázen – nominace 1995
Road to perdition – nominace 2003
Mezi jeho další známé filmy patří také Butch Cassidy a Sundance Kid, Podraz a Hombre.
ZDROJE: BBC, Wikipedie, Česko-Slovenská filmová databáze