„Zataženo a chladno. Normálka – pokaždé, když začne festival," komentoval počasí jeden z taxikářů. Promenádu La Croisette protínaly stovky nedočkavých lidí, kteří čekali na své idoly na červeném koberci několik hodin dopředu. Ale také nechyběly nezbytné zátarasy ulic, policejní a hasičké vozy či technici v ostře zelených pláštěnkách, když se právě spustil déšť.

Bezpečnost zajišťuje okolo 500 agentů

Na bezpečí festivalových hostů dohlíží téměř pět set najatých agentů, ani půl roku po atentátu v Paříži neponechává místní starosta nic náhodě. Koncem dubna proběhla simulace teroristického útoku a podmínky vstupu do paláce jsou přísnější než loni. Máte v tašce láhev vody nebo jablko? Povinně do koše. Vše ale probíhá v klidu a s profesionálními úsměvy bezpečnostní ochranky. Koneckonců, nikdo si tu nehodlá kazit náladu nezbytnými opatřeními.

S blížící se večerní hodinou narůstal počet noblesně oblečených hostů, ale i těch, kteří festival slavili po svém. Třeba partička street dancerů, která to rozbalila nedaleko filmového paláce přímo na silnici (a byli opravdu dobří!), dívka s náušnicí ve tvaru festivalového loga - palmového listu, či distingovaná dáma, jež svého jorkšíra oblékla do minidžín a sváteční košile s límečkem…

Dvě tiskové konference před záhájením slavnostního ceremoniálu

Večernímu ceremoniálu předcházely dvě tiskové konference. Jedna s porotou, jíž letos šéfuje australský režisér George Miller, jenž tu loni představil snímek Šílený Max: Zběsilá cesta, který vtipkoval s novináři a nezakrýval nadšení ze svého úkolu: „Je to nádhera! Být uprostřed legendárního festivalu při prezentaci filmových pokladů z celé planety. Strávit čas ve vášnivých debatách s ostatními porotci. Moc se na to všechno těším!" S výběrem vítězů mu pomohou mimo jiné herci Mads Mikkelsen nebo Vanessa Paradisová. O Zlatou palmu budou bojovat také Pedro Almodovar se svou Juliettou, Jim Jarmusch se snímkem Paterson nebo herečka Jodie Fosterová s dramatem Money Monster.

Druhá konference byla s režisérem zahajovacího filmu Café Society Woody Allenem a jeho hereckým týmem, Kristen Stewartovou, Jessem Eisenbergem, Alicí Teglioni a dalšími. Tady americký filmař krom jiného opět potvrdil, proč nesnáší filmové soutěže: „Jsme snad nějací sportovci? Soutěžit se má na hřišti nebo na dráze, ale na plátně? Jak chcete určit, kdo je lepší – Rembrandt nebo Braque? To nedává smysl."

A nejoblíbenější Allenův film u diváků? Manhattan, Annie Hall, zaznívalo při rozhovorech, které vedl s hosty červeného koberce moderátor večera venku před palácem.

Početným objektivům fotografů pózovali Julianne Mooreová, Kirsten Dunstová nebo Justin Timberlake, podpisy do fanouškovských deníčků a na fotky neměly konce.

Nový film Woodyho Allena Cafe Society

Cafe Society sklidilo v kině potlesk. Navazuje na režisérovy retro filmy, vypráví příběh dvou mladých lidí, kteří se potkají uprostřed hollywoodského kvasu 30. let, strmého vzestupu filmového průmyslu, ale také uprostřed nekonečného tlachání o filmech, životě a snech. A kteří se tu navzdory vzájemnému jiskření a spřízněnosti minou. Sny o tom druhém si odnášejí do svých budoucích pohodlných životů po boku jiných partnerů…

Večer to byl noblesní a radostný. Stejně jako jeho závěr, který patřil nejrůznějším párty na přilehlých plážích (jedna z nich nabídne po dobu festivalu na plátně pod širákem vybrané bondovky). Rušno bylo i na pláži Majestic kousek za filmovým palácem.

Pod hrozivě zataženou oblohou s výhledem na kotvící lodě bylo na křesílkách chladno, ale společnosti, která se tu sešla, to nevadilo. Hostitelé předvedli obdivuhodně servírovanou tabuli, jež místy připomínala architektonická díla – třeba jahodová sekce různých tvarů nebo ústřicový kulatý stůl, pod nímž nechyběly kameny a akvária s rybkami. Předpůlnoční čas zpestřila hostům kapela s francouzskými a světovými hity, jejíž pěvecký pár svým temperamentem nakonec nakazil a roztančil i usedlé dámy a pány s doutníky. Jak vidno, festivaloví hosté si radost ze života vzít nenechají. Navzdory přísné ochraně.