Potěšila vás nabídka účastnit se této unikátní přehlídky?

Ano, když mi její šéf Vítek Grigartzik volal, udělalo mi to radost. Křivoklát má pro mě ale ještě jeden, nostalgický, půvab: před mnoha lety jsme tu s režisérem Karlem Steklým natáčeli Slasti otce vlasti. Tak se sem budu vracet trochu zjihle.

Festivaloví dramaturgové tu pustí jiný váš film, který více koresponduje s žánrem přehlídky, Zločin na Zlenicích hradě z roku 1971. Vybaví se vám ještě nějaká vzpomínka?

Moc ne, je to dávno. Vím jen, že se tehdy sešla na place dobrá parta, s Petrem Kostkou, Otakarem Brouskem a dalšími. Užili jsme si mimo klapky spoustu legrace. Jsem rád, že film uvidí diváci v rámci noirového festivalu.

V KLECI. Eleanor Parker byla za výkon v Cromwellově dramatu nominována na Oscara.
Křivoklát otvírá noirovou bránu

Máte rád noir a detektivky?

Některé znám. A staré černobílé snímky mají pořád své kouzlo. Rád jsem sledoval i filmy s Jeanem Gabinem. Ale jinak nejsem milovníkem detektivek.

Ani knižních?

Ne. Přiznám se vám, že moderní thrillery a krimi jako divák nevyhledávám. Je v nich už příliš mnoho násilí, krev stříká všude, to není pro mě. Vždycky, když vidím televizní program plný akčních seriálů a krimi, nemám z toho dobrý pocit a neláká mě se na ně dívat.

Na co se rád díváte? Na laskavé, úsměvné komedie?

Nemusí to být jen komedie. I když jsou příjemným protipólem k té krvi. A je fakt, že nabídka kin a televizí byla pohnutkou k tomu, že jsem si sedl a napsal vlastní scénář.

Asia Argentová
Argentová odmítá obvinění ze sexuálního násilí. Bennett chce jenom peníze, tvrdí

Na film, který byste chtěl vidět…

Ano. Tak nějak to bylo. Jistá paní mi řekla když vás nebaví thrillery, proč si nenapíšete vlastní scénář?

Psalo se vám to lehce?

A víte že ano? Překvapilo mě, jak rychle jsem měl první verzi hotovou. A fakt, že prakticky za rok od vzniku textu točíme, považuji za zázrak. To se také nestává často.

Není tajemstvím, že Léto s gentlemanem trochu navazuje na oblíbenou komedii Léto s kovbojem. V čem se jí blíží?

Doufám, že stylem vyprávění, humorem a určitou lehkostí.

Jana Palacha ztvárnil Viktor Zavadil.
Nový film Jan Palach. Přináší záhadu i otázku

Režiséra Jiřího Adamce jste si vybral sám?

Víceméně. Známe se léta, vím že je zkušený řemeslník a má celoživotní touhu udělat distribuční film. Shodli jsme se i pokud jde o náladu filmu a charaktery postav.

Komu byste film adresoval? 

Myslím, že bude hlavně pro ženy. Doufám, že se nepletu a že je v kinech potěší.