„Bylo mi ctí tu být, tenhle festival je ojedinělou záležitostí. Pokud vím, žádný podobně žánrový u nás neexistuje. Moc vám fandím," shrnula na zakončení přehlídky své dojmy z Křivoklátu herečka Hana Vagnerová, která sem přijela hned po příletu z Los Angeles, kam se v dalších týdnech zase vrací. Když na plátně Steve Martin pronášel svou odzbrojující větu „rovnám vám ňadra, panenko, nějak při tom pádu ztratila fazonu," bylo už pořadatelům lehko u srdce. Před pár měsíci to ale ještě byla bitva o licence na filmy i zafinancování letošního ročníku. „Jednání s majiteli práv některých filmů nebyla snadná, nejdražší byl francouzský noir. Ale zvládli jsme to," shrnuje šéf týmu Vít Grigartzik. „Určitě to ale nebylo nadarmo, reakce na přehlídku jsou velmi pozitivní. Nemám ještě přesná čísla, ale návštěvnost byla vyšší než loni a festival roste, to je zřejmé."

Jeho slova dokládaly denně zaplněné sály i noční nádvoří – beznadějně vyprodané byly Plynové lampy, Bod zlomu a Náhlý strach. Řadu diváků přilákal i čtvrteční večer, kdy se udílelo Noirové oko českému filmaři. Cenu za současný pohled na noir si přijel za svého Mazaného Filipa parodujícího Phila Marlowa převzít Václav Marhoul. „Přiznám se, že po prvním ročníku jsem nevěřil, že se tuhle noirovou tradici podaří udržet," řekl. „Ale festival žije dál a diváci ukázali, že je baví, jsem z toho v úžasu. Fascinuje mě, kolik lidí přehlídka přitáhne a kolik filmů stihnou na hradě vidět. Přitom nejde o žádnou snobařinu, je to prostě setkání těch, co mají rádi film." Elegantní skleněné „oko", jež je dílem zdejší novoborské sklárny, si uloží na polici k dalším oceněním, včetně cen za Tobruk, prach z nich prý ale neutírá…

Zájem byl o remaky i československý noir, jenž se promítal ve věži Huderka, a plno bylo na semináři o Orsonu Wellesovi, který i s šikovnou časovou osou jeho počinů a ukázek připravil dramaturg festivalu Milan Hain. Mezi nezapomenutelné zážitky řadili diváci i herečtí hosté úvodní noční projekci Noc lovce, režijní počin herce Charlese Laughtona o zradě, hříchu i nevinnosti, kde se noir mísil s lyrikou a došlo i na lištičku, sovu a pavoučí sítě… Filmovými plátny defilovali ženy i muži různého věku a společenských sort a většina z nich naplňovala motto letošní znělky HBO, jež tu má tradiční projekce: „Hrdinové bez budoucnosti." Což rozhodně nelze říct o Noir Film Festivalu. Ten letos znovu potvrdil, že ji má.