Originální přehlídka vznikla loni na základě pozitivních ohlasů noirových večerů se vzácnými hosty v pražském Era ART klubu. Jeden ze zakladatelů klubu a festivalu Vítek Grigartzik oslovil ke spolupráci na festivalu dramaturgy Janu Bébarovou a Milana Haina, kteří se filmem noir dlouhá léta zabývají. K nápadu vyvést filmy z města do přírody inspirovali organizátory sami noiroví hrdinové. Loňskou přehlídku s 23 projekcemi a 19 filmy zhlédlo přes 1 200 diváků. Drtivou většinu tvořily americké snímky z období klasického noirového cyklu let 1941–1958, výběr doplnila sekce českých "noirů".

I na Křivoklátě budou návštěvníci moci spojit jedinečné kulturní zážitky s aktivní dovolenou v přírodě. Po loňském úspěchu ženského a hard-boiled noiru a divácky atraktivní sekce věnované Marilyn Monroe bude do programu kromě jiného zařazena tematická sekce spjatá s milenci na útěku či miniretrospektiva Billyho Wildera. Představí se sekce věnované docunoiru a animovanému noiru, ze zahraničí sem míří britský noir. Tradičně se připomenou zástupci československého/českého filmu.

Pocty i debaty

Vedle dvou plánovaných půlnočních projekcí budou mít v programu opět místo speciální projekce HBO a také pocty hereckým legendám klasického Hollywoodu, letos Barbaře Stanwyck a Glennu Fordovi. V plánu jsou debaty s herci, filmaři a odborníky, hudební koncert a výstava filmových plakátů.