S květnem tradičně do celosvětových kin vstupují očekávané letní filmové trháky. Velká hollywoodská studia se až do poloviny srpna budou týden co týden pokoušet přilákat co největší počet diváků. Letošní rok přinese například pokračování populárních hitů, jako jsou Piráti z Karibiku, Mumie, Auta nebo Transformers.

Ne vše se povede
Studia se ale kromě miliardových tržeb budou muset připravit, že občas některý z velmi drahých snímků propadne. A prvním z letošních megapropadáků se o víkendu stal nový snímek studia Warner Bros. nazvaný Král Artuš: Legenda o meči. Novou podobu artušovského mýtu na plátna převedl britský filmař Guy Ritchie a jen produkční rozpočet se vyšplhal na 175 milionů dolarů. Téměř stejnou částku pak spolknou výdaje na reklamu.

O prvním víkendu se však snímku povedlo po celém světě utržit pouhých 43 milionů dolarů. Právě první víkend přitom je pro každý film zcela zásadním: pokud na jeho konto nepřiteče za první dny po premiéře většina výše rozpočtu, již se mu to nikdy nepovede a skončí v červených číslech. „Král Artuš by měl vrátit svůj meč tam, kde jej našel, a měl by předstírat, že tento film nikdy nespatřil světlo světa," popsal situaci snímku a studia Seth Kelley z filmového magazínu Variety.

| Video: Youtube

Drtivá konkurence
Časopis se pozastavuje nad tím, proč snímek tak výrazně propadl. „Výpravný snímek měl dost špatné recenze," připomíná Kelley tradičně silný vliv novinových i internetových publicistů na americké publikum. „V předchozích letech se ale Guyi Ritchiemu podařilo předvést známé postavy současnému publiku, především Sherlocka Holmese, jehož oba díly utržily více než půlmiliardy dolarů," dodává novinář.

Nejpravděpodobnějším důvodem propadu nové verze Krále Artuše tedy bude drtivá konkurence. Tu představuje především komiksová adaptace Strážci Galaxie 2, která celosvětovým kinům vládne již dva týdny. „Snímek přichází o diváky o něco pomaleji než studio Walt Disney předpokládalo," připomíná Kelley. Za pouhých deset dní v kinech se druhým Strážcům Galaxie podařilo stát se letošním druhým nejúspěšnějším filmem amerických kin a třetím v celosvětovém měřítku.

Minus stovky milionů

V konečné bilanci by snímek Král Artuš: Legenda o meči mohl vynést studiu Warner Bros. celkovou ztrátu ve výši 100 milionů dolarů. Uvedl to magazín Hollywood Reporter při zohlednění tradičních poměrů, jak si každý utržený dolar mezi sebe dělí distributor a studio.

To by snímek zařadilo mezi největší propadáky světové historie. Přesnou pozici stejně jako přesnou konečnou ztrátu snímku se však nejspíš nikdy nedozvíme. S těmito statistikami se totiž studia nikdy nechlubí a jde pouze o odhady odborníků.

Na prvních místech pomyslného žebříčku největších propadáků dějin najdeme snímky John Carter: Mezi dvěma světy (odhadovaná ztráta 122 až 200 milionů dolarů), Máma mezi Marťany (100 až 144 milionů) a Osamělý jezdec (95 až 190 milionů). Právě ztráta posledního jmenovaného snímku, komediálního westernu s Johnnym Deppem v hlavní roli, donutila studio Walt Disney změnit politiku schvalování vysokorozpočtových snímků. Dnes se na nejočekávanějších projektech podílí nejvyšší vedení firmy včetně generálního ředitele Roberta Igera. A i díky tomu se Walt Disney stal téměř imunní vůči velkým propadákům a již několik let v řadě má na kontě největší hity.