„Většina premiér, které uvidí diváci na podzim, vznikala za nestandardních podmínek a omezení daných koronavirem. Navzdory tomu nabídneme silný a žánrově pestrý program. Plánované úspory se projeví až v následujících letech, zatím to divák nepozná," uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

ČT plánuje v letech 2023 a 2024 ušetřit 910 milionů korun. Důvodem je pokles reálné hodnoty koncesionářského poplatku. Šetřit chce na provozu, programu, původní tvorbě i investicích. V lednu Rada ČT schválila letošní rozpočet ČT s výnosy a náklady 7,17 miliardy korun, což je o 235 milionů víc, než byl loňský rozpočet.

Návrat populární sestavy vyšetřovatelů

Populární seriál Případy 1. oddělení se vrátí po šesti letech. Vedle známé sestavy vyšetřovatelů v čele s Ondřejem Vetchým se v ní objeví i nové postavy a nové vyšetřovací postupy. Seriál opět natočili podle scénáře Jana Malindy a bývalého vyšetřovatele Josefa Mareše režiséři Peter Bebjak a Michal Blaško. Michal Sýkora, Petr Jarchovský a Jan Hřebejk, kteří spolupracovali na filmech ze série Detektivů od Nejsvětější Trojice, nabídnou novou minisérii Pozadí událostí. „Myslím, že je to vlastně taková psychologická komedie o mužích a ženách a proměňujícím se genderovém vzorci, měnícím se statutu mužství a ženství. Zločin slouží jako katalyzátor příběhu. Ženské postavy jsou dominantní," podotkl režisér Hřebejk. V minisérii se objeví například Petra Hřebíčková, Jitka Čvančarová, Martha Issová nebo písničkářka Katarzia.

Martha Issová a Jan Cina
Byla jsem posera, ale dala jsem to, říká o filmu Buko Martha Issová

Komedie Jiřího Vejdělka, které vznikly podle scénáře Marka Epsteina, přinesou příběhy o mužích a ženách, jež postihne nečekaná choroba. Názvy filmů naznačují, s čím se budou jejich hrdinové potýkat - Bezva zuby na zásnuby, Ruce v záruce, Ledviny bez viny a S písní v tísni. Režisér Vejdělek do snímků obsadil Jiřího Langmajera, Elišku Balzerovou, Annu Fialovou, Hynka Čermáka a další.

Seriál Pět let, který vznikl pro internetovou platformu České televize iVysílání, je dílem mladých začínajících autorů – scenáristky Sáry Zeithammerové a režiséra Damiána Vodráška. V deseti patnáctiminutových epizodách se bývalí spolužáci vracejí po pěti letech ke svému poslednímu komplikovanému setkání na maturitním plese.

Jan Budař s Princem Mamánkem v knižní podobě
Zhýčkaný chlapík na cestách, to mě bavilo, říká Jan Budař o Mamánkovi

V kinech se diváci dočkají filmů, jejichž je ČT koproducentem. Patří mezi ně historický film Petra Václava Il Boemo o vzestupu a pádu hudebního skladatele Josefa Myslivečka, bude mít premiéru 20. října. Další ze snímků, které se na podzim v kinech představí, je roadmovie Buko scenáristky a režisérky Alice Nellis. ČT uvede do kin i další distribuční filmy, z nichž se řada představila už na festivalu v Karlových Varech.

ČT byla loni nejsledovanější televizní skupinou. Mezi diváky staršími 15 let získala podíl přes 32 procent. Konkurenční Nova ovládla mladší diváckou skupinu mezi 15 a 54 lety s podílem 33 procent. Prima byla v obou diváckých skupinách třetí s podílem 25, respektive 23 procent.